Як змінилися споживчі настрої українців за останній місяць?

За даними дослідження Info Sapiens «Споживчі настрої в Україні», що здійснюється за фінансової підтримки Dragon Capital, у жовтні Індекс споживчих настроїв (ІСН) склав 68,8 п. Падіння індикатора викликано зниженням Індексу доцільності робити великі закупи, який зменшився на 5,4 п.

У жовтні 2021 року індекс споживчих настроїв (ІСН) склав 68,8, що на 0,3 п. нижче за показник вересня.

Індекс поточного становища (ІПС) впав і становить 66,8, що на 2,6 п. нижче за показник вересня. Складові цього індексу зазнали таких змін:

  • індекс поточного особистого матеріального становища (х1) становив 59,7, що у 0,2 п. вище рівня цього індексу у вересні;
  • індекс доцільності великих покупок (х5) знизився на 5,4 п. та встановився на позначці 73,9.

Індекс економічних очікувань (ІЕО) у жовтні склав 70,1, що на 1,2 п. вище за рівень цього ж індексу у вересні. Динаміка складових індексу виглядає так:

  • індекс очікуваних змін особистого матеріального становища (х2) становить 72, що на 3,8 п. вище за рівень показника у вересні;
  • індекс очікуваного розвитку економіки країни протягом найближчого року (х3) знизився на 1,5 п. та становить 61,1;
  • індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчих 5 років (х4) зріс на 1,4 п. порівняно з попереднім місяцем і становить 77,3.

У жовтні показник індексу очікуваної динаміки безробіття знизився на 2,3 п. і становив 134,9. Індекс інфляційних очікувань зріс на 1,7 п. та становив 191,9. Очікування українців за курсом гривні найближчими трьома місяцями покращилися: індекс девальваційних очікувань зменшився на 6,2 п. і склав 133,6.

«Загалом ми не спостерігаємо суттєвих змін у жовтні порівняно з вереснем цього року. Однак усі основні індекси суттєво покращилися порівняно з жовтнем попереднього року, крім інфляційних очікувань. Так, Індекс споживчих настроїв збільшився за рік на 6,4 п. Зросла також впевненість українців у національній валюті: Індекс девальваційних очікувань упав на 27 п.», – заявили в Info Sapiens.

Індекс споживчих настроїв в Україні визначають на підставі вибіркового обстеження домашніх господарств країни. Під час дослідження опитують 1000 осіб віком від 16 років. Вибірка репрезентативна за статтю та віком, враховує міське та сільське населення й розмір населеного пункту. Із дослідження «Споживчі настрої» вилучена Автономна Республіка Крим, а у Донецькій та Луганській області опитування проводилися тільки на територіях, що контролюються Україною. Статистичне відхилення не перевищує 3,2%. У квітні й травні 2020 року опитування було проведене методом телефонного інтерв’ю із дзвінками на мобільні номери. Польовий етап даної хвилі тривав з 3 по 29 червня.

Джерело