Як українці витрачають гроші перед святами

Грудень — час, коли українці прямують до магазинів, гортають сторінки в інтернеті у пошуках подарунків для близьких. Хтось чекає на передноворічні знижки, щоб купити техніку, хтось використовує свята як привід для шопінгу.

Загалом, за даними Держстату, українці почали витрачати на 4,4% більше, ніж торік. Найбільше кошти витрачаються саме на харчові продукти та напої. А от на подарунки українці почали витрачати менше.

Фото: Держстат

Спонтанність та малобюджетність – головні характеристики святкових покупок українських споживачів.

Половина українців планують дарувати на зимові свята смаколики (52%). Вони залишаються найпопулярнішим подарунком — торік смакоти дарували 63% опитаних. До топ-5 подарунків увійшли також іграшки та дитяче приладдя (33%), косметика (31%), одяг (26%) та предмети декору та сувеніри (23%). Грошовий ліміт на все це 1 тис. грн.

До того ж зростає перед святами частка спонтанних покупок. Часто люди просто блукаючи магазинами, купують новорічні іграшки, низькоцінні речі. Здається, що такі дрібні кошти не впливають ні на що. Але часто саме спонтанні покупки поглинають більшу частину бюджету українців. Взимку перед новорічними святами витрати, які попередньо не заплановані в бюджеті на місяць, збільшуються в кілька разів. Такі витрати є для покупця можливістю отримати задоволення миттєво.

Подарунки частіше купують онлайн

2018 року за даними 4Service Group планували купувати через Інтернет 48% українців. У 2020 році компанія виявила, що онлайн купуватимуть 59%, а за даними Gradus Research – 62,8%. А в 2021 році, за прогнозами 4Service Group, кількість онлайн-покупців може становити 61%, а згідно з Gradus Research — цілих 67%. Більшість шанувальників онлайн-покупок купуватимуть подарунки у ліжку перед сном.

36% людей купують онлайн через смартфони – дані Lemarbet. Незважаючи на зростання трафіку з мобільного пристрою, покупка через смартфони займає досить малу відсоток. Все тому, що більшість інтернет-магазинів досі не оптимізовані під мобільні пристрої.

Якщо подивитися на місця, де найчастіше купують товари, то це 84% будинку, із них: 33% перед переглядом телевізора; 17% – під час їжі; 51% – у ліжку перед сном; 25% – коли зайняті інші пристрої будинку.

Змінилися пріоритети у запланованих покупках

У 2021 році, за даними Gradus Research, на перше місце серед запланованих покупок виходить одяг – 45%, потім електроніка – 38%, 26% – побутова техніка, 24% – косметика та побутова хімія. Для порівняння, за даними агентства маркетингу Promodo, українці мали інші пріоритети: у «доковідному» 2019 році в топі покупок перше місце посідала побутова техніка, друге — іграшки, третє — одяг.

Спочатку читають відгуки та потім купують. За даними Google, 2021 року 73% українців використовували смартфон для пошуку інформації про товар.

Передноворічні знижки та «Чорна» п’ятниця сподобалась українцям. І хоча зазвичай знижки поширюються на колекції минулих сезонів, з безлічі цікавих та вигідних пропозицій є що обрати. Більшість покупців очікують падіння цін на техніку, товари для дому, косметику та одяг. Українська «Чорна» п’ятниця характеризується тим, що вона стрімко проникла у сферу послуг: запланувавши у цей період манікюр, вечір розваг, обслуговування автомобіля чи навіть туристичну подорож, покупець може розраховувати на максимальну вигоду.

Подарунки та свято в кредит

Кількість виданих мікрокредитів зросла і, судячи з даних Опендатабот, зростатиме далі. За перші три квартали 2021 року українськими мікрофінансовими організаціями (МФО) було видано швидких кредитів на суму 49 млрд грн. Це на 261 млн більше, ніж за весь 2020 рік, коли загальна сума становила 48,7 млрд грн.

Кількість виданих в Україні кредитів зростає з року в рік: 2019-го щомісяця в середньому видавалося 982,5 тис. кредитів, 2020 — 1 млн кредитів, а 2021-го видається вже 1,2 млн. Тобто у порівнянні з попереднім роком середньомісячна кількість оформлених кредитних договорів збільшилась на 20%. Крім того, зросла і сума кредитів. З кінця минулого року середня сума кредиту зросла на 11% – з 4 059 грн до 4 515 грн.

Джерело