biznes-zachyneno

Орендарі ТРЦ втратять 12-15 млрд грн за локдаун вихідного дня

Maksym-Gavryushyn

На жаль, ми продовжуємо спостерігати ситуацію, коли вся боротьба з COVID в Україні зводиться до заборон. Звичайно, легше заборонити працювати ритейлу, ресторанам і кінотеатрам, ніж побудувати мобільні госпіталі, протестувати населення і ізолювати хворих, закупити апарати ШВЛ, забезпечити киснем лікарні, підняти зарплату лікарям, змусити людей носити маски нарешті. Окреме питання: чому це все не було зроблено за 8 місяців, при тому, що гроші були. Чому в Словаччині за одні вихідні тестують більше половини населення країни, а у нас щоб зробити безкоштовний тест треба півдня простояти в черзі серед заражених, а потім тиждень чекати результат? Чому система побудована так, що хворі повинні пересуватися по місту в громадському транспорті, щоб потрапити до лікаря, а здорові повинні сидіти вдома і не мати можливості прогодувати сім'ю? Чому в Китаї за 2 тижні можна побудувати кілька госпіталів на 10ки тисяч місць, а у нас за 8 місяців не побудували жодного? Чому гроші, які передбачені на боротьбу з COVID витрачаються на дороги?

 

Точка зору: Максим Гаврюшин, Глава Української Ради Торгових Центрів, операційний директор Budhouse Group.

І чому страждати від такої непродуманої політики повинен в першу чергу саме рітейл?

Проблема рішення про карантин вихідного дня полягає в тому, що за ним немає ніякої аналітики, немає експертних оцінок. Обмеження стосуються торгівлі - діяльності, яка несе найменше ризиків з точки зору поширення інфекції. У магазинах контакти короткочасні, а при дотриманні заходів безпеки з боку покупців і продавців, ризик зараження зводиться до мінімуму. Чому можна їздити в метро, ​​маршрутках, а в торгові центри не можна? Чому людям похилого віку з групи ризику можна відвідувати церкви і цілувати ікони, а, наприклад, меблевих магазинах в Дрімтаун або Домосфера, де в годину добре, якщо буде пару відвідувачів, працювати не можна? Або чому не можна в театр або кіно, де люди сидять на пристойній відстані один від одного? При тому, що роздрібна торгівля, як показує статистика, в цьому році поки єдиний драйвер економіки. Всі основні макропоказники впевнено мінусують - і транспорт, і промисловість, і сільське господарство, тільки роздріб поки в плюсі.

 

Чи буде користь від локдауна?

Очевидно, що такі заходи не вплинуть на кількість заражених. Основні місця зараження продовжать функціонувати, в будні дні вірус також не відпочиває. Можна подивитися статистику числа заражених під час весняного локдауна. У березні перед карантином число заражених в день становило 4-6 чоловік, в квітні, коли вже діяли обмеження, 300-400 осіб, а в травні доходило до 500. Після того, як всім дозволили працювати, число заражених навіть знизилося до 200-300 людина, а потім знову поступово стало рости. Тобто, як показала практика, закриття торгівлі на статистику не впливає.

Що в результаті?

Якщо локдаун вихідного дня триватиме місяць, орендарі торгових центрів втратять 12-15 млрд гривень оборотів. І це тільки орендарі 300 з невеликим українських ТЦ. По стране розничный товарооборот может сократиться на 30-40%. Самый важный сезон в году будет сорван. А это ставит под угрозу подготовку к следующему сезону для большинства сетей. Кроме того, корректируются планы по развитию и открытию новых магазинов, девелоперы недополучают арендную плату и не строят новые объекты. Снизится ли число зараженных - очевидно что нет. Перед новым годом мы окажемся с еще большим числом больных. Люди преклонного возраста будут продолжать ездить в метро и маршрутках, а люди имеющие автомобили, вместо того, чтобы поддержать экономику, будут сидеть дома.

 

Коментарі зачинені