Украинский Совет Торговых Центров (УСТЦ)

Максим Гаврюшин про стан ринку під час і після карантину

Максим Гаврюшин
Голова Української Ради Торгових Центрів
Операційний директор Budhouse Group

Втрати ТРЦ під час карантину

За нашими оцінками українські ТРЦ за 2 місяці карантину втратили близько 7 млрд гривень орендних надходжень. Орендарі українських ТРЦ втратили за 2 місяці більше 50 млрд гривень товарообігу. Постраждали також всі обслуговуючі компанії.

Ті орендарі, які працювали під час карантину (продуктові магазини, засоби зв'язку), втратили в оборотах від 15% (супермаркети) до 50 і більше відсотків (засоби зв'язку, зоотовари, побутова хімія і т.д.).

 

Прогнози

Я щільно спілкуюся з колегами з національних рад ТЦ в Європі, зокрема Польщі, Німеччини, з Європейською Радою ТЦ. Там, де торгові центри вже заробили, трафік впав на 25-50% після відкриття в залежності від розміру і типу ТЦ. Найменше падіння трафіку простежується у більш стійких ТЦ і невеликих ТЦ біля будинку. Такі ж прогнози я давав ще на самому початку карантину для України.

Думаю, що наші ТЦ після відкриття впадуть в трафіку на 30-50%. Але є і хороші новини. Даних по виторгу ще немає, але судячи з перших днів роботи об'єктів в країнах, де вони вже відкрилися, спостерігається досить високий середній чек і хороша конверсія. Позначається довге перебування в ізоляції.

Я думаю, весь рік ми будемо повільно відновлюватися і вийдемо на докризові показники навесні наступного року.

 

Скільки орендарів пішло

Поки немає масового відтоку орендарів. Є поодинокі випадки. У період, коли торговий центр закритий, а оренду тобі не нараховують, нелогічно розривати договір оренди і кидати магазин, в який вкладено великі гроші, тому що практично ніяких витрат бізнес не несе. Після початку роботи, коли багато зіткнутися з необхідністю платити в повному обсязі оренду і зарплату, багато торгових підприємств можуть закритися. Для слабких ТЦ це буде непростий рік в плані вакантності і рівня орендних ставок. Частка вільних площ в таких ТЦ може вирости до 10-20%, в той же час успішні ТЦ залишатимуться заповненими.

 

Чи зможуть всі відкритися

Так, переважна більшість орендарів готові до відкриття 11 травня. За нашими ТЦ близько 90% орендарів готові до відкриття 11 травня. Торгові центри також готові відкриватися, технічно все були готові ще до введення карантину в березні. Бізнес дуже швидко реагує на зміни.

Всі об'єкти, в яких я цікавився про готовність відкриття, заявляють про дотримання всіх заходів з протидії поширення інфекції. УРТЦ підготував також Комплекс профілактичних заходів з протидії COVID-19, Рекомендації, які ми вважаємо необхідно дотримуватися в працюючому ТРЦ на період складної епідеміологічної ситуації. Ці рекомендації є у нас на сайті ucsc.org.ua, ми їх розіслали всім членам нашої асоціації. При розробці цього документа ми врахували досвід країн, де ТЦ працюють вже давно - Гонконг, Китай, Корея, а також рекомендації країн ЄС.

 

Київ

Обмеження з роботи торгових центрів уже зняті в країнах, де епідеміологічна ситуація складніша, ніж в Україні. Наприклад, в Польщі, Німеччині, Австрії, Франції, Бельгії та інших торговельні центри вже почали свою роботу або почнуть 11 травня поряд з окремими магазинами. Незважаючи на це і постанову кабміну про зняття обмежень з торговельної нерухомості 11 травня, розпорядження Виконкому Київської Ради від 04.05.2020 р не знімає обмежень з роботи магазинів і торгових центрів, але дозволяє роботу продовольчих ринків і господарських магазинів.

У такому рішенні ми бачимо дискримінацію торгової нерухомості і непродуктового рітейлу, які сьогодні продовжують залишатися в числі найбільш постраждалих від карантину галузей. Будівельні гіпермаркети і базари не є більш безпечними з точки зору поширення інфекції. Заявлена максимальна щільність перебування людей 1 людина на 10 м2 в дозволених об'єктах, для торгового центру не є критичною.

Навіть в години пік в найуспішніших столичних ТРЦ щільність відвідувачів становить 1 людина на 15м2 загальної площі, а після відкриття ТЦ, як бачимо з досвіду Європи, трафік падає на 50%, т е щільність перебування буде на рівні 1 чол на 30 кв. м. Продовження дії обмежень в Києві спричинить за собою ще більше банкрутств, неплатежів, судових процесів.

Коментарі зачинені