COVID-19 Tracker. Які обмеження на роботу магазинів та торгових центрів діють у Європі

Нові зміни до постанов Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236 та від 29 червня 2021 р. № 677, які уряд прийняв 13 вересня 2021 року передбачають необхідність надання COVID-сертифікату для роботи та відвідування торгових центрів та магазинів у період дії обмежень.
Презентується це рішення як надання бізнесу можливості працювати в умовах карантину. Але з огляду на малу частку вакцинованих в Україні (близько 12%) це, по суті, не є виходом для бізнесу.
Відповідно, якщо відвідуваність ТЦ знизиться до 12% від звичайної, а орендарі змушені будуть нести ті самі операційні витрати, то це неминуче призведе до збитків.

За таких умов працювати все одно буде не вигідно.
Таким рішенням відповідальність за вакцинацію населення перекладається на бізнес, хоча це прямий обов'язок держави.

До того ж нові зміни створюють багато проблем у площині взаємин орендар-орендодавець.
Тепер орендодавець, по суті, має право нараховувати орендну плату в повному обсязі під час дії карантинних обмежень, оскільки вакцинація персоналу, це проблема самого орендаря та форс-мажор на такі випадки не поширюватиметься.

До того ж, залишається не зрозумілим, як у торговому центрі розділяти потоки людей, кому можна йти лише до супермаркету чи аптеки, а кому можна пройтися і магазинами?
Як охороні торгового центру верифікувати довідки, Covid-сертифікати?
Хто і як перевірятиме наявність Covid-сертифікатів у персоналу магазинів?

Максим Гаврюшин
Голова Української Ради Торгових Центрів

Що ж відбувається у європейських країнах?
Яка практика використання Covid-сертифікатів для відвідування магазинів і ТРЦ?

Європейська Рада Торгових Просторів (ECSP), до складу якої входить УРТЦ, щомісяця моніторить обмеження на роботу торгових підприємств у Європі.
Україна має найнижчу частку вакцинованих людей серед країн Європи.
У розвинених країнах цей показник сягає вже 60-80%.
Але тут немає правил, що обмежують відвідування ТРЦ залежно від наявності сертифікату. Станом на середину вересня 2021 року у більшості європейських країн немає спеціальних вимог для відвідування магазинів та ТРЦ.
У той же час, в деяких країнах Covid сертифікати використовуються для відвідування деяких об'єктів.
Єдиною країною, де потрібен Covid-сертифікат (Pass Sanitaire) для доступу до торгових центрів є Франція (65% повністю вакциновано).
Це обмеження стосується лише торгових центрів площею понад 20 тис. м².
Нижче наведено список європейських країн, в яких наявність Covid-сертифікату є обов'язковою для відвідування різних об'єктів.

Австрія (59% повністю вакциновано): для того, щоб мати можливість користуватися послугами (салони краси, спортзали тощо) та ресторанами гості повинні зареєструвати та надати або негативний результат тесту, або підтвердження вакцинації/підтвердження одужання.

Данія (75% повністю вакциновано): для ресторанів, які надають послуги у приміщенні, відвідувачам необхідно надати Covid-паспорт (corona passport).

Франція (65% повністю вакциновано): Доступ до торгових центрів із площею понад 20 000 м.кв. тільки за Covid-сертифікатом. Ресторани, бари, кафе в приміщеннях або поза приміщеннями тільки за Covid-сертифікатом (Pass Sanitaire). Культурні події, кінотеатри також за Covid-сертифікатом, якщо чисельність перевищує 50 осіб.

Німеччина (63% повністю вакциновано): для деяких видів послуг потрібний негативний результат тесту. Магазини, крім продуктових, закриті. У районах, де рівень інфікування становить від 50 до 100 випадків інфікування на 100 000 мешканців протягом семи днів, дозволяється відкривати більше магазинів за суворих умов.

Люксембург (62% повністю вакциновано): Магазини відкриті із суворими санітарними правилами. Ресторани відкриті з covidcheck system.

Польща (51% повністю вакциновано): є деякі обмеження відвідування ресторанів, повністю вакциновані відвідувачі не піддаються обмеженням.

УРТЦ та Асоціація Рітейлерів України вважають, що вакцинація населення залишається найефективнішим методом боротьби з поширенням COVID-19 та закликаємо всі ТРЦ відкривати центри вакцинації населення.

На сьогоднішній день в Україні відкрито вже 35 ЦВН на площах торгових центрів та щеплено вже понад 250 тис. осіб. Але ми не підтримуємо нових карантинних правил і вважаємо, що вони не є виходом для бізнесу в умовах карантинних обмежень.