COVID-19 Tracker. Які обмеження на роботу магазинів і торгових центрів діють в Європі.

Нові зміни до постанов Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р № 1236 і від 29 червня 2021 р № 677, яке уряд ухвалив 13 вересня 2021 року передбачають необхідність надання COVID-сертифікату для роботи і відвідування торгових центрів і магазинів в період дії карантинних обмежень.
Презентується дане рішення як надання бізнесу можливості працювати в умовах карантину. Але з огляду на малу частку вакцинованих в Україні (близько 12%), це, по суті, не є виходом для бізнесу.
Відповідно, якщо відвідуваність ТЦ знизиться до 12% від звичайної, а орендарі змушені будуть нести ті ж самі операційні витрати, то це неминуче призведе до збитків.

В таких умовах працювати все одно буде не вигідно.
Таким рішенням, відповідальність за вакцинацію населення перекладається на бізнес, хоча це прямий обов'язок держави.

До того ж нові зміни створюють багато проблем в площині взаємин орендар-орендодавець.
Тепер орендодавець, по суті, має право нараховувати орендну плату в повному обсязі в ході дії карантинних обмежень, оскільки вакцинація персоналу, це проблема самого орендаря і форс-мажор на такі випадки не поширюватиметься.

До того ж, залишається незрозумілим, як в торговому центрі розділяти потоки людей, кому можна йти тільки в супермаркет чи аптеку, а кому можна пройтися і по магазинам?
Як охороні торгового центру верифікувати довідки, Covid-сертифікати?
Хто і як буде перевіряти наявність Covid-сертифікатів у персоналу магазинів?

Максим Гаврюшин
Голова Української Ради Торгових Центрів

Що ж відбувається в європейських країнах?
Яка практика по використанню Covid-сертифікатів для відвідування магазинів і ТРЦ?

Європейська Рада Торгових просторів (ECSP) до складу якого входить УРТЦ, щомісяця моніторить обмеження на роботу торгових підприємств в Європі.
Україна має найнижчу частку вакцинованих людей серед європейських країн.
У розвинених країнах цей показник доходить вже до 60-80%.
Але тут немає правил, що обмежують відвідування ТРЦ в залежності від наявності сертифіката. Станом на середину вересня 2021 року в більшості європейських країн немає спеціальних вимог для відвідування магазинів і ТРЦ.
У той же час, в деяких країнах Covid-сертифікати використовуються для відвідування деяких об'єктів.
Єдиною країною, де потрібно Covid-сертифікат (Pass Sanitaire) для доступу в торговельні центри є Франція (65% повністю вакциновано).
Це обмеження стосується тільки торгових центрів площею понад 20 тис м2.
Нижче ми наводимо список європейських країн, в яких наявність Covid-сертифіката є обов'язковим для відвідування різних об'єктів.

Австрія (59% повністю вакциновано): для того, щоб мати можливість користуватися послугами (салони краси, спортзали і т.п.) і ресторанами гості повинні зареєструвати і надати або негативний результат тесту, або підтвердження вакцинації / підтвердження одужання.

Данія (75% повністю вакциновано): для ресторанів, які надають послуги в приміщенні, відвідувачам необхідно надати Covid-паспорт (corona passport).

Франція (65% повністю вакциновано): Доступ в торгові центри з площею більше 20 000 м.кв. тільки по Covid-сертифікату. Ресторани, бари, кафе в приміщеннях або поза приміщеннями тільки по Covid-сертифікату (Pass Sanitaire). Культурні події, кінотеатри також по Covid-сертифікату, якщо чисельність перевищує 50 осіб.

Німеччина (63% повністю вакциновано): для деяких видів послуг необхідний негативний результат тесту. Магазини, за винятком продуктових, закриті. У районах, де рівень інфікування становить від 50 до 100 випадків інфікування на 100 000 жителів протягом семи днів, дозволяється відкривати більше магазинів при суворих умовах.

Люксембург (62% повністю вакциновано): Магазини відкриті зі строгими санітарними правилами. Ресторани відкриті з "covidcheck system".

Польща (51% повністю вакциновано): є деякі обмеження щодо відвідування ресторанів, повністю вакциновані відвідувачі не піддаються обмеженням.

УРТЦ та Асоціація Рітейлерів України вважають, що вакцинація населення залишається найефективнішим методом боротьби з поширенням COVID-19 і закликаємо всі ТРЦ відкривати центри вакцинації населення.

На сьогоднішній день в Україні відкрито вже 35 ЦВН на площах торгових центрів і вакциновано вже понад 250 тис. чол., але ми не підтримуємо нові карантинні правила і вважаємо, що вони не є виходом для бізнесу в умовах карантинних обмежень.

Facebook
Telegram
Instagram
LinkedIn