Від виробників продуктів до світових автоконцернів: які компанії відмовляються спонсорувати війну податками на росії

За останні кілька днів діяльність на російському ринку обмежили 9 іноземних компаній, такі як Sodexo, Marvel, Vičiūnai Group, Danone, Toshiba, General Motors, SAP, Procter & Gamble, Imperial Brands.

Sodexo

Французька компанія Sodexo йде з росії і передає бізнес локальному менеджменту.

«Sodexo припиняє свою діяльність на росії, яка становить менше ніж 1% від доходів групи. Компанія передала право власності на свою діяльність у країні місцевому керівництву, яке продовжить діяльність на росії через незалежну структуру та бренд», – йдеться у повідомленні компанії.

Компанія займалася організацією кейтерингу, клінінгу та інших сервісів для обслуговування офісів, підприємств та організацій.

Marvel

Marvel припиняє продаж та продовження ліцензій на свої комікси на росії.

Видавництво Marvel розіслало листа російським видавництвам, в якому повідомило партнерів про те, що припиняє продаж і продовження ліцензій на свої комікси.

Згідно з листом, Marvel не відкликає вже куплені ліцензії — анонсовані комікси від російських видавництв точно вийдуть з друку. При цьому Marvel припиняє продовження та купівлю нових ліцензій з літа 2022 року, таким чином не можна буде додрукувати тираж старих коміксів або випускати нові.

За словами одного з джерел, видавництва чекають на вимоги Marvel про продаж усіх тиражів коміксів до осені 2022 року. Якщо цього не станеться, від видавництв вимагатимуть відкликати їх із магазинів. Таким чином комікси Marvel можуть повністю зникнути з полиць російських магазинів.

Vičiūnai Group

Литовська група компаній Vičiūnai Group, відома в Україні як виробник продуктів Viči, йде з російського ринку. У повідомленні компанії йдеться, що вона повністю припинить діяльність на росії протягом трьох-чотирьох місяців.

«Ми бачимо, що не тільки у нас, а й у всіх великих підприємств, які оголосили про вихід з росії, реальна робота, пов’язана з цим, займає багато часу і вимагає не одного місяця», – зазначив керівник групи компаній Vičiūnai Group Шарунас Матійошайтіс.

В даний час компанія зупинила всі інвестиції у виробництво, логістику та торгівлю, спонсорські та маркетингові кампанії, закупівлі сировини для заводу в Калінінградській області.

Danone

Французька компанія Danone припинила імпорт у росію мінеральної води Evian та продукції рослинного походження Alpro.

Також було заявлено, що компанія зупиняє всі інвестиційні проекти на російському ринку, але зберігає виробництво молочної продукції та дитячого харчування у повному обсязі.

Toshiba

Японський виробник техніки Toshiba оголосив про зупинення замовлень на росії та інвестицій в цю країну через російське вторгнення в Україну.

«Toshiba Group призупинила прийом замовлень та інвестиції в росію. Ми продовжимо стежити за ситуацією і дуже сподіваємось на якнайшвидше припинення війни», — йдеться у заяві Toshiba.

Також компанія пожертвує близько 100 млн ієн управлінню Верховного комісара ООН у справах біженців та некомерційної організації Japan Platform для допомоги постраждалим в Україні.

General Motors

Американський автоконцерн General Motors (GM) перший з автоконцернів повністю йде з росії. Компанія звільняє співробітників російського офісу, а дилерам розсилає повідомлення про припинення постачання автомобілів та запчастин.

У самій компанії після публікації новини у ЗМІ підтвердили вихід із росії. У зв’язку з війною в Україні та міжнародними антиросійськими санкціями GM ухвалило рішення про розширення заходів щодо зупинення операційної діяльності на росії.

За інформацією джерел, в останні тижні компанія чекала на роз’яснення від американського регулятора, а після їх отримання оголосила про вихід з російського ринку.

GM призупинила імпорт автомобілів та комерційну діяльність на росії 28 лютого.

SAP

Німецький виробник програмного забезпечення для бізнесу SAP планує залишити росію. Компанія припиняє підтримку продуктів, що вже вийшли на російський ринок, але встановлене раніше ПЗ продовжить працювати.

«Ми зупинили продажі на Росії та Білорусі і припиняємо всі хмарні операції на росії. Сьогодні ми оголошуємо про подальші кроки щодо виходу з ринку росії, де ми працювали понад 30 років», — наголошується в повідомленні SAP.

Imperial Brands

Британська тютюнова компанія Imperial Brands (спеціалізується на виробництві та розповсюдженні тютюнових виробів) оголосила про передачу свого бізнесу на росію місцевим інвесторам.

Компанія Imperial Brands спромоглася знайти російських інвесторів на свої активи. Угода ще не зареєстрована локальними органами влади, але компанія очікує, що це станеться найближчим часом. У Imperial Brands також входить тютюнова компанія Imperial Tobacco, яка випускає сигарети Davidoff, Gauloises, JPS, Fine та West.

Procter&Gamble

Транснаціональна корпорація Procter&Gamble, один із найбільших виробників товарів FMCG на російському ринку, може згорнути бізнес у цій країні під тиском низки факторів. У компанії вказують на складнощі в логістичних ланцюжках, санкції щодо росії, а також посилення грошово-кредитного контролю.

У компанії відзначають «високий рівень невизначеності» щодо подальшого розвитку подій в Україні, зокрема, якою буде тривалість війни та її остаточний результат. На сьогоднішній день заяв про остаточний вихід з російського ринку не зроблено, але в компанії уважно стежать за розвитком подій та розглядають усі варіанти.

Раніше P&G заявила про згортання на росії всіх інвестиційних, медійних та рекламних активностей. Крім того, компанія вирішила скоротити асортимент представлених на російському ринку брендів, сфокусувавшись на базових товарах для здоров’я та особистої гігієни.

Читайте також: Ще п’ять: закордонні компанії продовжують залишати російський ринок