Тенденції на ринку оренди нерухомості під час війни

Власники квадратних метрів готові йти на поступки, щоб утримати орендаря або знайти нового. Однак у деяких містах оренда подорожчала через високий попит.

Як повідомляє журнал Фокус, через війну з росією попит на оренду комерційних площ відчутно знизився в містах, які знаходилися в зоні бойових дій або під ракетними обстрілами, а тому помітно спорожніли через міграцію населення у безпечні регіони або за кордон. Наслідком цих процесів стало зниження попиту на нерухомість, зокрема на комерційні площі, а ставки оренди були знижені.

«Значна кількість орендодавців у Києві та Харкові погоджуються суттєво знизити розмір орендної плати на 40-90% або вимагають сплачувати лише витрати на комунальні послуги», — зазначає Микола Максимов, адвокат ЮК RIYAKO&PARTNERS.

За його інформацією, ринок оренди нерухомості в Києві та Харкові значно просів, відповідно, більшість орендодавців готові обговорювати умови.

ТРЦ Nikolsky у Харкові

Директорка компанії UTG Євгенія Локтіонова додає, що у Києві та Харкові оренда нерухомості для бізнесу подешевшала, а у Львові, Івано-Франківську, Ужгороді та Тернополі зросла в ціні.

«На Західній Україні попит на торгові приміщення в ТЦ зріс. Там збереглася базова орендна плата та відсоток товарообігу, а в деяких об'єктах відбулося зростання на 10-15%. У Києві ТЦ почали частково працювати з квітня, а деякі — з травня та червня. За таких умов базова орендна плата зараз становить 20-30% від контрактної з відсотком від товарообігу, або сплачується лише відсоток від товарообігу», — розповіла Локтіонова.

За словами директорки UTG, під час війни знижки на оренду надаються у регіонах, де бізнес не міг працювати та відбулася значна міграція населення. Зокрема, орендодавці в ТЦ пропонують партнерські відносини — сплату відсотка від товарообігу.

Ірина Луханіна, директорка АН Best & Seller, додає, що в Києві орендні канікули з оплатою або навіть без оплати комунальних платежів тривали з березня по квітень включно, а з травня орендарям запропоновано нові умови на 3-6 місяців. Вона уточнює, що нові умови фігурують у 75% пропозицій на ринку. Йдеться про зниження орендної ставки, додавання комунальних платежів у вартість оренди або паритетну оплату комунальних платежів з орендодавцем.

За інформацією експертки ринку нерухомості Вікторії Берещак, у Києві дисконт сягає 8-15%, а вільні лоти без ремонту, аби залучити бізнес до підписання договору, наразі активно пропонують з орендними канікулами до 2-3 місяців.

Читайте також: Які галузі рітейлу та які компанії найбільше втратили з початку російського вторгнення?