Архітектура ТРЦ Respublika Park: історія розробки та втілення унікальної концепції творців

Початкова ідея ТРЦ як форми суспільного простору полягала в імітації міського середовища з торговими вулицями та площами на їхньому перетині. Молли, що з’явилися в США, наслідували італійські вулички, в них навіть були канали з гондолами – адже в Новому Світі не було власної культури торгових рядів. Через десятиліття ця ідея затерлася, і ТРЦ перетворилися на набір магазинів зі скла та бетону.

Але не це є головною проблемою сучасних ТРЦ. Набагато гірше те, що вони вбивають район, перетворюючи все навколо себе на «випалену землю» з усіма наслідками, що звідси випливають. Це відбувається за рахунок «знекровлення» місцевого малого бізнесу на перших поверхах будівель – всі магазини виявляються зосереджені в ТРЦ. А найнеприємніше – ТРЦ «славляться» зміною міського мікроклімату за рахунок гігантських парковок, з перегрітим асфальтом влітку та болотистою сльотою взимку.

Але в Україні з’явилися рішення, які поставили планку та повернули ТРЦ ідею імітації міського середовища. Йдеться про ТРЦ Respublika Park – об’єкт насамперед цікавий своїми рішеннями, що поєднують ритейл та суспільний простір у його справжньому розумінні. Але про все по порядку.

Дизайн

Внутрішній простір виконаний у футуристичному чорно-білому дизайні. Незважаючи на свою лаконічність, автори намагалися зробити її цікавою – наприклад, зробили колони у вигляді лілій. Але головне завдання дизайну ТРЦ – служити тлом для магазинів, не перетягуючи увагу на себе.

«Незважаючи на те, що концепція Respublika Park розроблялася у 2012 році, вона все одно залишається супер-прогресивною та інноваційною, і послужила прикладом іншим торгово-розважальним центрам в Україні», – наголошує Дмитро Васильєв, співзасновник та головний архітектор компанії Архіматика.

Архітектура будівлі

Перше, що впадає в око вже далеко від Respublika Park – це футуристичні фіолетові фасади унікальної форми. Творці називають їх «фіолетовими діамантами». Ця конструкція є основою еліпс, що розширюється по конусу.

«Такий фасад було неможливо намалювати у двомірній площині, використовуючи традиційні методи креслення. Ми робили математичні моделі форм, які потім передавали на завод, де виготовляли металеві труби. Кожне скло у цій тріангулярній сітці теж виготовлене індивідуально», – розповідає Дмитро Васильєв.

При цьому гігантська конструкція неправильної форми – несуча і спирається сама на себе. Особливу гордість викликає те, що розрахунки міцності робили українські конструктори.

Цікаво й те, що якщо дивитися на ТРЦ з боку Окружної, то він величезний. Але у бік мікрорайону його висота зменшується і виглядає камерною, а зі зворотного боку і зовсім розбитий парк сакур. Висота першого поверху там досягає трьох метрів, а коли зовнішні вітрини загояться, то створять незвичне і приємне для наших мікрорайонів жваве середовище.

«Коли ми бралися за цей проект, клієнт передбачав рівні прямі торгові ряди. Але ми запропонували побудувати будинок по кривій – для того, щоб перетворити прогулянку на захоплюючу пригоду, в якій ти не знаєш, що чекає на тебе за поворотом. Це викликає цікавість та змушує рухатися далі», – каже Дмитро Васильєв.

ТРЦ Respublika Park повертається до класичного розуміння торгового центру – ці вигнуті галереї перетинаються одна з одною, утворюючи майданчики на місцях перетинів та центральний Атріум, де вирує життя – гігантський Оазис, унікальне рішення для України.

Площа кожного поверху будівлі складає близько 13 га. Покрити скляним дахом такий простір було неможливо. Тому вперше в Україні як дах було використано пневматичні подушки, які підкачуються повітрям. Щоб сонце не нагрівало приміщення та не пошкодило надувні оболонки – вони запечатані маленькими крапками, непомітними для ока.

Street-retail та паркінг

«Зазвичай власники ТРЦ намагаються помістити весь рітейл усередину будівлі, щоб загнати клієнта до приміщення. Тут ми пішли іншим шляхом: «вивернули» ТРЦ навиворіт, зробивши по його периметру магазини зовні – для малого місцевого бізнесу, щоб мешканці мікрорайону могли заскочити дорогою додому за покупками або випити каву у невеликій кав’ярні з видом на вулицю», – пояснює Дмитро Васильєв.

Перед центральним входом ТРЦ є невелике наземне паркування для автобусів, а для гостей призначене лише підземне паркування, з шістьма різними виходами прямо в будинок. Таким чином гість може одразу потрапити в ту частину будівлі, куди їй потрібно, а не йти півкілометра до потрібної крамниці з краю паркування.

Оазис

«Спочатку на місці Оазису планувалася ковзанка. І ми раді, що було ухвалено рішення зробити на його місці живу зелену зону. Я вважаю, що це цікавий об’єкт, який стане місцем тяжіння та дозволить киянам розбавити літніми фарбами довгу зиму», – каже Юлія Щаслива, CEO ТРЦ Respublika Park.

Оазис створений з урахуванням новітнього тренду в архітектурі – біофільного дизайну, який передбачає використання живих рослин та природного освітлення в антропогенному середовищі.

«Такої кількості живих рослин та дерев немає в жодному ТРЦ країни. Адже перша емоція, яка виникає, коли потрапляєш до центрального атріуму: «Невже я опинився зовні будівлі та йду парком?!». Саме таких емоцій – на межі захоплення та здивування ми й домагалися. Велика кількість природної зелені у приміщенні – це позитив за багатьма параметрами. Зелений колір дозволяє очам відпочивати та розслаблятися.До того ж, такий обсяг рослин утворює специфічну мікрофлору у приміщенні», – наголошує Олександр Пінчук, автор атріуму.

Експлуатація такого парку всередині ТРЦ непроста: рослини вимагають не просто поливу, а певного рівня вологості, обробки комах та ретельного догляду за ґрунтом. Все це досягається складними інженерними рішеннями, які застосовані в Оазисі. Різні навіть температура повітря і вологість всередині оазису і за його межами.

Окрім цього, у парку-Оазисі передбачено унікальну безперервну стрічку-лавку-лежанку зі склопластику завдовжки близько 150 м. Вона створює громадський простір, де гості можуть проводити час з користю, розслаблятися та грати з сухим фонтаном – першим в Україні всередині ТРЦ, з яким можна взаємодіяти, а чи не просто милуватися. Також в Оазісі розташована телескопічна сцена, де відбуватимуться концерти та виступи, та арт-об’єкти, фото з якими стануть візитною карткою ТРЦ Respublika Park в Інстаграмі.

«У тому, що біофільний дизайн – це наше майбутнє, немає жодних сумнівів. Я впевнений, що ТРЦ Respublika Park стане яскравим прикладом такого дизайну в Україні», – коментує Олександр Пінчук.

В атріумі також знаходиться вбудована аеротруба, величезні турбіни якої розміщені на даху, а технологічна частина вбудована у паркінг. Висота атракціону становить 16 метрів, зокрема скляна колба 10 метрів. Її розташування дозволяє спостерігати польоти всім гостям. Її дизайн розроблений спеціально для ТРЦ Respublika Park латвійською компанією AERODIUM, чиї технології використовують Warner Brothers та парки Disney.