Олексій Зозуля, “Фокстрот”: “сірий” ринок електроніки знекровлює нашу воюючу державу
Попри війну тіньовий ринок електроніки продовжує нарощувати позиції, йдеться передусім про реалізацію контрабандного товару (без сплати ПДВ та ввізних мит) або товару із заниженим ПДВ. Також це стосується великих підприємств що працюють через мережу ФОП або й зовсім без реєстрації.
Про це СЕО мережі “Фокстрот” Олексій Зозуля розповів у колонці для “Інтерфакс-Україна”.
Він нагадав, що наприкінці липня спеціальна представниця США з питань економічного відновлення України Пенні Пріцкер назвала ринок торгівлі електронікою в Україні серед тих, де тіньова економіка – величезне джерело прибутку для державного бюджету.
За словами Зозулі, основна частина тіньового ринку – це дорогі та негабаритні товари: смартфони, ноутбуки, годинники, гарнітури, преміальна дрібна побутова техніка.
Такі "мережі" активно розвиваються, відкривають торгові об’єкти в топових локаціях українських ТРЦ, щомісяця нарощуючи присутність на ринку, інвестуючи прибуток в "тінь". Якщо у 2022 році у трьох найбільш відомих на широкий загал продавців, що торгують сірими гаджетами, було сумарно 140 магазинів техніки, сьогодні – 177. І мережеве покриття по всій Україні, - пояснює СЕО “Фокстрот”.
Тіньові мережі демпінгують ціни пояснюючи це тим, що нібито майже нічого не заробляють на покупцеві. Білим мережам неможливо конкурувати з ними через різницю в ціні мінімум в 20%.
Збитки для держави та ЗСУ
Коли "сірий" ринок витісняє чесних продавців, страждає не тільки "білий" бізнес, а й воююча держава, яка недоотримує податки.
За даними фахівців нашої галузі, загальний річний обсяг ввезеної техніки в Україну без сплати податків або з суттєвими заниженнями, становить близько 57 мільярдів гривень (понад 20% ринку). Це мінімум 11 мільярдів гривень несплачених податків, - додає Олексій Зозуля.
Учасники круглого столу в Американській торговельній палаті зазначили, що частка "сірого" ринку смартфонів лише одного з провідних преміальних брендів техніки у 2021 році складала 60%, у 2022 – 64%, а у 2023 р. сягнула 71 %.
Ця динаміка, на думку експерта, лише наростає, тільки по одній продуктовій групі смартфонів у 2023 р. було активовано в Україні більше 900 тисяч одиниць, а офіційно завезено і продано – 244 тисячі. Це свідчить про те, що понад 600 тисяч смартфонів потрапили в Україну і реалізовані незаконним чином. Тільки на цьому товарі держава втратила приблизно 5,5 млрд грн. на несплаті ПДВ.
За ці кошти можна було б додатково забезпечити захисників:
- понад 550 медеваками, або
- 300 000 FPV-дронами, або
- 3 ракетними комплексами РК-60 МЦ "Нептун", 2 ракети якого потопили ворожий крейсер «Москва».
Недобросовісна конкуренція
“Сірі” продавці до того ж вдаються до відвертих маніпуляцій, наприклад, відповідаючи на запитання клієнта, чому в офіційного реселлера побутової техніки один і той самий телефон коштує дорожче, вони зазначають, що великі мережі ставлять ціни вище, щоб заробляти більше.
Але такі продавці нелегальної техніки насправді немаленькі – одна з найбільших сірих мереж має 95 магазинів (у порівнянні з нашими 125). І їх лояльність до споживачів – це, по суті, обкрадання клієнта – тільки в масштабі країни.
Інструмент контролю цього ринку є, запевняє Зозуля, і це електронний фіскальний чек, який має видавати кожен продавець електроніки.
Саме фіскальний електронний чек, на погляд “Фокстрот”, наразі є єдиним інструментом, що може "обілити" наш ринок і показати споживачу та державі продавців нелегальних гаджетів.
Читайте також: Про повне відновлення говорити зарано? Результати першого півріччя 2024-го для ринку торговельної нерухомості
Щоб припинити занурення ринку в тінь, потрібна політична воля контролюючих структур. Необхідно застосувати справедливий підхід до оподаткування для всіх платників податків, забезпечити справедливість, рівність всіх перед законом, передбачуваність та стабільність у податковому законодавстві, - підсумував Олексій Зозуля.
Найпопулярніші пости і сторінки
- Новини - Українська Рада Торгових Центрів
- У ТЦ Олді в Житомирі відкриється магазин Sinsay
- Zara повернулась. Як відновлення роботи Inditex сприйняли різні гравці українського ринку
- Українська Рада Торгових Центрів - головна сторінка
- Українці все частіше обирають якісний текстиль місцевих виробників (дослідження)
- У ТРЦ City Center відкрилися нові магазини міжнародних мереж New Balance та Diverse
- Залучають студентів та жінок. Через війну будівельна галузь України потерпає від кадрового голоду
- Компанії Esprit подали заяви про банкрутство
- У Європі з'явиться перший магазин "міської мобільності" - що це
- В "АТБ" прокоментували бронювання працівників від мобілізації