Які дії необхідно виконати для отримання компенсації ТРЦ, що постраждали?

25 травня було практично зруйновано ще один український торговельно-розважальний центр. Запорізький ТРЦ Аврора став двадцятим за рахунком серед інших постраждалих об’єктів.

«При цьому йдеться не лише про знищення нерухомості, а й про шкоду від припинення діяльності. Торгова нерухомість стала одним із найбільш постраждалих видів бізнесу, які зазнали значних втрат через війну. Тому всім постраждалим ТРЦ необхідно виконати низку дій, щоб у майбутньому отримати компенсацію для відновлення після завершення бойових дій», – зазначає директор компанії UTG Євгенія Локтіонова.

За попередніми оцінками, щоб відновити зруйновані торгові центри, знищені російським вторгненням, потрібні сотні мільйонів доларів та чіткі механізми надходження коштів. На сьогоднішній день на розгляді у ВРУ знаходиться законопроект 7198 про державну реєстрацію шкоди, заподіяної внаслідок збройної агресії. У ньому прописано механізм подання заявки та документальної фіксації пошкодження або знищення майна поки що для фізосіб, а для нежитлової та комерційної нерухомості компенсації ще не передбачені.

Тому вже зараз слід розпочинати розробку механізмів компенсації та відновлення зруйнованих ТРЦ. Так, сьогодні всім постраждалим ТРЦ необхідно виконати низку дій, щоб отримати компенсацію на відновлення після завершення бойових дій. І насамперед необхідно зафіксувати пошкодження.

У квітні 2022 року було внесено зміни до «Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва», затвердженого Постановою КМУ від 12 квітня 2017 р. № 257. Ці зміни вказують на можливість проведення обстеження пошкодженого об’єкта внаслідок військових дій щодо його рішення власника або керуючого, а також щодо рішення органів місцевого самоврядування або військовими адміністраціями.

За словами юриста компанії UTG Дмитра Уманця, проведення обстеження забезпечується власником, керуючим чи уповноваженим органом шляхом залучення спеціалістів, які мають відповідну кваліфікацію. Це можуть бути або кваліфіковані виконавці, які пройшли професійну атестацію, або відповідні організації, у складі яких є виконавці. Обстеження пошкоджених об’єктів може проводитись в умовах дії на території України правового режиму військового стану та протягом 90 календарних днів після його припинення чи скасування. При цьому при виявленні дефектів, пошкоджень та деформацій у процесі поточного огляду та технічного обслуговування об’єкта необхідно ухвалити рішення про:

  • подальшої експлуатації (у т.ч. відновлення шляхом капітального ремонту, реконструкції, реставрації);
  • демонтаж у зв’язку з пошкодженням об’єкта внаслідок позапроектних впливів (пожежа, стихійне лихо, аварія, військові дії чи терористичні акти).

За результатами обстеження для перевірки технічного стану об’єкта має бути звіт.

Якщо ви не можете звернутися за проведенням обстеження у Порядку №257 (ведення бойових дій, тимчасова окупація тощо), за порадою юриста, можна пускати в хід усі діючі механізми та технічні засоби: фото та відеозйомку, складати акти органів державної влади (зокрема, Нацполіції чи ДСНС за фактом пожежі чи інших руйнувань, якщо відповідні органи викликалися на місце події та фіксували їх). Також слід звернути увагу і такі можливості, як складання актів огляду майна комісією компанії в довільній формі. При цьому можна скористатися національним стандартом ДСТУ-Н Б В.1.2-18:2016 «Посібник з обстеження будівель та споруд для визначення та оцінки їх технічного стану».

Джерело