Океан проблем. Чому ТРЦ Ocean Plaza досі не відкрився

ТРЦ Ocean Plaza, незважаючи на обіцянки та плани, все ще не відкривається. Основна причина – орендарі. Вони бояться репутаційних ризиків через можливий зв’язок ТРЦ із росіянами, а також не хочуть ризикувати, заморожуючи гроші при закупівлі товарних запасів. Деталі справи з’ясовувала редакція Forbes.

11 серпня мав відкритися один із найбільших столичних ТРЦ Ocean Plaza. Однак цього не сталося. Хоча до повномасштабної війни з росією торговий комплекс площею 125 000 кв. м майже повністю заповнений орендарями.

Здається, проблем із відкриттям не повинно бути. Майже всі рітейлери, присутні в Ocean Plaza, відновили роботу власних магазинів в інших ТРЦ. Винятком є ​​деякі міжнародні оператори, які відмовляються відкривати свої об’єкти в Україні. Був ослаблений і судовий тиск на Ocean Plaza. Раніше відкриття ТРЦ заважало рішення Печерського районного суду, яким у рамках кримінального провадження було накладено арешт на сам комплекс, земельні ділянки, на яких він розташований, та рахунки компанії-власника — Інвестиційної спілки «Либідь» — через ймовірних російських співвласників ТРЦ.

На початку серпня суд зняв арешт із ТРЦ, але обмежив виведення коштів за кордон. Щоправда, корпоративні права двох компаній-власників за рішенням суду передали до управління АРМА. Проте власник 33% частки в Ocean Plaza – компанія UDP Андрія Іванова – стверджує, що це не впливає на роботу.

“Ми підтримуємо будь-яке рішення держави щодо 67% акцій торговельного центру, які опинилися у володінні російських акціонерів”, – зазначили в UDP. За словами компанії, до війни в ТРЦ працювало 5000 підприємців та найманих співробітників. За оцінкою Forbes, вартість Ocean Plaza – $180 млн.

Чому Ocean Plaza ніяк не відкриється

Заплановане в серпні відкриття Ocean Plaza зірвалося. Представник ТРЦ Дар’я Завадська у листі орендарям написала, що затримуються постачання товару та неможливо своєчасно відкрити деякі магазини. Топ-менеджер компанії зі сфери комерційної нерухомості за умов анонімності повідомив, що для відкриття не набрали критичну масу орендарів, тобто менше 70%.

Але головна перешкода для орендарів – ймовірні російські власники торгового центру. Їхня частка як мінімум 51%, розповідав в інтерв’ю Forbes бізнесмен Василь Хмельницький, який володів або, як свідчать дані YouControl, досі володіє часткою в компанії. У UDP стверджують, що частка росіян – 67%.

Ритейлери побоюються репутаційних та фінансових ризиків, адже ТРЦ може бути закрито будь-якої миті. Ті орендарі, які навіть хотіли відкриватися, не мають гарантій щодо безперебійної роботи. Одні найбільший ризик бачать у конфіскації чи арешті товару, інші у простої магазину.

Керуючий партнер юркомпанії Arzinger law firm Тимур Бондарєв вважає, що основним ризиком для орендарів є особистість кінцевого власника і те, куди прямують грошові потоки ТРЦ. «Буде серйозна бійка за актив, але чи захочуть орендарі бути в ній, — каже він. — Це гарна локація, а з іншого боку, ризики». Він пояснює, що навіть оплата оренди на рахунки ТРЦ правоохоронці можуть розцінити як фінансування тероризму. За його словами, подібні суперечки є найбільш дискомфортними міжнародним компаніям.

У UDP кажуть, що всі кошти від оренди та використання ТРЦ Ocean Plaza акумулюються на рахунках в Україні та їхнє виведення за кордон неможливе.

Російський слід

Нагадаємо, 2012 року Ocean Plaza купила російська «ТПС Нерухомість» у забудовника об’єкту — компаній Василя Хмельницького та Андрія Іванова. Одна із власників російської компанії — Лілія Ротенберг, дочка наближеного до владимира путіна російського олігарха Аркадія Ротенберга. Після анексії Криму росіяни продали половину ТРЦ попереднім власникам, другою частиною стали володіти двоє громадян Швейцарії. У 2019 році дочка Ротенберга Лілія вийшла зі складу бенефіціарів компанії «Інвестиційна спілка «Либідь», яка володіє Ocean Plaza.

“ТПС Нерухомість” ніколи і не втрачала контроль над Ocean Plaza”, – говорить експерт консалтингової компанії з нерухомості Colliers Ігор Заболоцький. Ще два топ-менеджери на ринку нерухомості розповіли Forbes, що ТРЦ має російських власників, але не уточнювало, чи це компанія Ротенбергів.

Ocean Plaza не єдиний ТРЦ, пов’язаний із росіянами. Наприкінці липня суд заарештував частину ТЦ Мармелад. Їм, за даними ЕП, через офшор володіли російські топ-чиновники, зокрема, голова Газпрому Олексій Міллер, основний акціонер банку Росія та «особистий банкір путіна» Юрій Ковальчук та член держдуми росії Олександр Фокін.