Орендна ставка: як 2022 рік змінював ситуацію в українських ТРЦ

Орендна активність на ринку торгової нерухомості України була низькою протягом 2022 року, однак у певні періоди спостерігалося пожвавлення.

Ситуацію із цінами та активністю орендарів в українських ТРЦ проаналізувало видання Commercial Property.

За даними медіа, пожвавлення влітку було частково пов’язане з релокацією магазинів зі східних регіонів України.

Провідний експерт компанії Colliers Ukraine у сегменті торговельної нерухомості Ігор Заболоцький зазначає, що з осені орендарі почали користуватися вікном можливостей з боку орендодавців та поступово відновлювати плани щодо відкриття нових торгових точок.

Ситуацію кардинально змінив жовтень, оскільки з’явилися нові ризики у секторі енергетики і це вплинуло на стримування орендної активності.

Як змінились смаки орендарів?

Ритейлерів тепер майже не цікавлять приміщення, де потрібно з нуля робити ремонт, оскільки це додаткове фінансове навантаження.

Щодо термінів оренди, тут однозначної тенденції немає. За словами директора ТРЦ King Cross Leopolis Марії Патер, часто договори підписують на більш короткий термін, ніж зазвичай.

А що з цінами?

Одним з найбільш волатильних показників є орендна плата. На початку війни орендарів часто звільняли від зобов’язання її платити, але з поступовим відновленням роботи почали частіше практикуватись індивідуальні домовленості.

Зазвичай йшлося про знижки на базову ставку, немало орендарів і досі отримує дисконт на фіксовану частину оплати.

За даними консалтингової компанії Colliers Ukraine, у 2021 році найвищі ставки в кращих ТРЦ столиці, на площі форматом 100-200 кв. м сягали близько 62 дол за кв. м на місяць.

У 2022-му знижка на базову ставку становила не менше 50% від довоєнного рівня.

Ми щомісяця аналізуємо показники та вибудовуємо індивідуальний підхід з урахуванням витратної складової орендарів, як-от, наприклад, зміни тарифів на комунальні послуги, – каже комерційний директор БФК Gulliver Олена Забужко.

Тож домовленості щодо оплати постійно переглядаються і фіксуються на досить короткий термін. В середньому, від одного до трьох місяців.

Читайте також: Орендна ставка: як 2022 рік змінював ситуацію в українських ТРЦ