Третя форма гривні: Україна готується до запуску цифрової валюти

Національний банк України готує пілотний проєкт із запровадження цифрової валюти – е-гривні. Це буде третя форма грошей, окрім готівки та безготівкових розрахунків.

Про це заявив заступник голови Національного банку України Олексій Шабан в інтерв’ю ЦЕС.

Він зауважив, що йдеться не про електронні, а саме про цифрові гроші. Цифрові гроші можуть надавати можливість програмованості, наприклад, коли платіж відбувається автоматично, якщо виконуються певні умови. 

Наприклад, програми підтримки від держави. Гроші з "єВідновлення" можна витратити на будівельні матеріали. А з "єКнига", можна купити лише книгу. Зараз банки це вирішують відкриттям різних рахунків або емісій різних платежів. Але якщо, припустимо, в адмінці в магазині певні товари будуть закодовані, (це – будівельні матеріали, а це – книги), то набагато простіше, якщо у цих грошей є примітка, що ним можна сплатити тільки будівельні матеріали. Тоді снікерс з кока-колою цими грошима оплатити не можна. Це покращує клієнтський досвід, і менше витрат на адміністрування, – пояснив Шабан.

Він зазначив, що е-гривня буде симбіозом безготівкових грошей та аналога готівки, що потребує прямого контролю Центробанку. 

Та поки що не прийнято рішення про початок емісії цифрової гривні. В законі про платіжні послуги була стаття, яка впровадила такий вид національної валюти – е-гривні поряд з готівковою і безготівковою, тож тепер гривня може бути цифровою. Законодавче підґрунтя, за словами Шабана, для такої емісії є. 

Ми хочемо це робити у відкритому середовищі, тобто з реальними учасниками, як власниками гаманців, які будуть ці пілотні гривні витрачати, так і з мерчантами, які ці гривні будуть приймати, і ми будемо шукати тих, хто зацікавлений в тестуванні, – каже Шабан.

Наразі НБУ в пошуках технологічного провайдера, який допоможе реалізувати таку платформу.

Читайте також: Карткові розрахунки сягнули 94,6%: українці все рідше користуються готівкою

Також зазначається, що третя форма гривні є альтернативною. Громадянин сам вирішує, якою користуватись, а якщо якоюсь користуватись, то в якому обсязі це робити.