Український бізнес різко сповільнив відновлення та погіршив очікування – опитування
У липні 2024 року український бізнес погіршив піврічні очікування та різко сповільнив темпи відновлення на тлі проблем зі світлом.
Про це свідчать дані щомісячного опитування підприємств Інституту економічних досліджень і політичних консультацій (ІЕД).
Ситуація з перебоями в електропостачанні негативно вплинула на шестимісячні очікування (фінансово-економічної ситуації на підприємстві - ІФ-У): ми бачимо різке падіння - у червні показник дорівнював 0,55, а в липні він знизився до 0,22, - наводяться у звіті слова виконавчого директора ІЕД Оксани Кузяків.
За даними Інституту, востаннє цей показник очікувань був нижчим лише у січні 2023 року.
Також майже вдвічі скоротилася частка підприємств, що працюють на повну потужність. Це один із сигналів, що затримується відновлення в короткостроковій перспективі. Єдине, що практично не змінилося, - це частка підприємств, які не працюють, - додала Кузяків.
У липні також впала частка підприємств із завантаженістю 100% - з 20% до 11%, а із 75-99% завантаженістю - з 37% до 34%.
Індекс відновлення ділової активності зменшився втричі - з 0,37 до 0,13. Частка підприємств, які вказали, що їхня ділова активність вища за торішню, у липні впала до 28,2% із 50,7%, а частка тих, хто вказав на погіршення активності, зросла до 15,3% із 13,3%.
Перешкоди для діяльності
Основними перешкодами для діяльності бізнесу залишалися перебої з електроенергією, показник у 78% відповідає значенню листопаду 2022 року, коли українці вперше зіткнулися з перебоями в енергопостачанні.
Серед перешкод минулого місяця також зросла небезпека для роботи - до 58% з 54% у червні і брак робочої сили - до 47% з 42%.
У трійці лідерів у нас знову брак робочої сили внаслідок призову і виїзду співробітників. Ця перешкода змінилася місцями зі зростанням цін на сировину, матеріали та товари. Раніше ми спостерігали, що проблеми на ринку праці менше непокоять підприємства, але вони все ще залишаються актуальними: зараз фактично кожен другий бізнес говорить про брак робочої сили, - зазначив експерт ІЕД Євген Ангел.
Частка тих, хто зазнає труднощів із пошуком кваліфікованих працівників у липні, зросла з 34,6% до 50,8%, некваліфікованих - з 28,7% до 37,8%.
Також у липні все більше бізнесменів очікувала на зростання цін у найближчі три місяці, - з 21,8% до 38,6%, однак цей показник опустився з 3-го на 4-те місце в рейтингу проблем.
Читайте також: Сезонний фактор та повітряні тривоги: Індекс самопочуття ритейлу (RWBI) в липні 2024 року знизився
У той же час, темпи скорочення оптимізму в короткостроковій перспективі призупинилися, а довгострокові плани бізнесу незначно покращилися: частка підприємств, які планують розширити діяльність, збільшилися з 13,3% до 15,3%.
Найпопулярніші пости і сторінки
- Новини - Українська Рада Торгових Центрів
- У ТЦ Олді в Житомирі відкриється магазин Sinsay
- Zara повернулась. Як відновлення роботи Inditex сприйняли різні гравці українського ринку
- Українська Рада Торгових Центрів - головна сторінка
- Українці все частіше обирають якісний текстиль місцевих виробників (дослідження)
- У ТРЦ City Center відкрилися нові магазини міжнародних мереж New Balance та Diverse
- Залучають студентів та жінок. Через війну будівельна галузь України потерпає від кадрового голоду
- Компанії Esprit подали заяви про банкрутство
- У Європі з'явиться перший магазин "міської мобільності" - що це
- В "АТБ" прокоментували бронювання працівників від мобілізації