УРТЦ: 88% ТЦ відновили роботу в Україні

Українська Рада Торгових Центрів продовжує вести моніторинг відновлення роботи ТЦ України та моніторинг загального стану ринку торговельної нерухомості. Станом на 1 листопада в Україні відновили роботу вже 241 ТЦ орендною площею 4,4 млн кв. м з 326 ТЦ всіх ТЦ України.

Це складає 76% всіх торгових площ з урахуванням ТЦ, що знаходяться на тимчасово окупованій території. Цей показник дещо виріс порівняно з початком літа, коли працювало 71% торгових площ. Не працюючими залишаються 10% торгових площ (590 тис. кв. м), більша частка з яких пошкоджено. Без урахування ТЦ на окупованій території, працюють на початок листопада 88% площ в ТЦ.

Щодо кількості працюючих ТЦ, то наразі працює 241 об’єкт, тоді як у квітні працювало всього 102 ТЦ. Майже 140 ТЦ відновили свою роботу за період травень-жовтень.  Навіть деякі значно пошкоджені ТЦ, також частково або повністю відновили роботу, наприклад Lavina Mall та Retroville (Київ), Nikolsky та Дафі (Харків) та інші. Загальна кількість ТЦ що були пошкоджені в Україні становить 27 об’єктів, загальною площею більше 1 млн кв. м.

Найбільша частка не працюючих ТЦ залишається на Сході. Незважаючи на відновлення роботи одного з найбільших ТРЦ Nikolsky, в Східному регіоні працюють тільки 29% торгових площ, 25% не працюють та 46% знаходяться на окупованій території. Менше половини торгових площ працює на Півдні (48%). Тут також велика частка ТЦ залишається поки що на окупованій території (37%). У столиці зачиненими залишаються тільки 5% торгових площ в ТЦ переважно завдяки ТРЦ Ocean Plaza. Також не значна частка не працюючих площ у Центрі (10%). Всі ТЦ працюють на Півночі та Заході. Це пов’язано в першу чергу з відсутністю руйнувань.

Ринок ТЦ в Україні незважаючи на те, що військові дії продовжуються, поступово відновлюється. Для моніторингу динаміки відновлення ринку Українська Рада Торгових Центрів започаткувала Індекс самопочуття торговельної нерухомості (RWBI). Як показує RWBI, після різкого падіння у лютому та березні, останні місяці спостерігається поступове відновлення основних показників роботи торговельних центрів — відвідуваності,  орендних ставок, долі незанятих приміщень. Якщо у березні цього року Індекс становив 16,7, то у вересні вже 28,3. Довоєнний показник Індексу у вересні минулого року становив 38,7. Таким чином, згідно показникам Індексу ринок відновився вже приблизно на 70%.

Свідоцтвом поступового відновлення ринку є також відкриття нових ТЦ в Україні під час війни.

У 2022 році було відкрито 6 нових ТЦ загальною орендною площею 51 тис. кв. м.  Усі нові ТЦ малого формату та усі розташовані у Західному регіоні країни.

Читайте також: Найнижча вакантність серед ТРЦ України спостерігається у торговельних центрах районного формату