“АТБ”, “Фокстрот”, Comfy та інші. Найбільшим українським ритейлерам не вистачає чоловіків для роботи
У січні 2023 року на одну вакансію в ритейлі претендувало пʼятеро людей, а вже у січні 2024-го лише двоє. Основна проблема з набором співробітників спостерігається у напрямках, де потрібні чоловіки призовного віку.
Протягом минулого року кількість претендентів невпинно падала, поки не досягла позначки 2,1 людини на одну вакансію у грудні. Серед причин дефіциту працівників: виїзд "білих" і "синіх" комірців за кордон, падіння споживчого попиту і небажання чоловіків офіційно влаштовуватися на роботу.
Про те, з якими професіями найскладніше, та як компанії справляються з кризою кадрів, ритейлери розповіли у матеріалі Forbes.
Проблеми з влаштуванням чоловіків
У прес-службі “АТБ” зазначають, що чоловіки призовного віку не хочуть офіційно оформлюватися на роботу, оскільки компанія подає інформацію до Територіального центру комплектування.
Зі штату найбільшого ритейлера України мобілізовані близько 10% від загальної кількості чоловічого персоналу – 4000 людей. У Novus 228 чоловіків (4%) мобілізовано із загальної кількості у 7255 працівників.
HR-директорка "Фокстроту" Татьяна Брюханова додає, що існує проблема з наявністю актуальних військових документів, що ускладнює і прийом на роботу, і бронювання вже наявних працівників.
Станом на початок лютого у штаті техритейлера 2949 співробітників, з яких близько 10% служать в лавах ЗСУ/ТРО, а частина з працівників - заброньована.
У нас важко виділити чоловічі та жіночі професії. Виняток – логістика і доставка до дверей клієнта великої побутової техніки, адже це повʼязано здебільшого з фізичними здібностями, - каже HR Business Partner в "Алло" Наталія Блощинська.
У мережі ще на початку вторгнення понад 100 співробітників з різних відділів добровільно стали на захист України, наразі мобілізовано набагато більше.
Наскільки критична нестача чоловіків?
У 2023 році українські ритейлери відновили активний розвиток та розширення, що призвело до додаткових проблем.
Так, минулого року в Comfy створили 1190 нових робочих місць.
Команди нових магазинів вдалося легко створити, а от закривати позиції на складі та в доставці стало в рази складніше, – каже керівниця відділу рекрутингу та адаптації Comfy Юлія Швець.
За словами Швець, найважче знайти комірників і вантажників, втім, чи є можливість бронювання цієї категорії співробітників, вона не уточнює.
Вирішення проблеми
Для подолання кадрової кризи мережі використовують два основних шляхи: навчання жінок “чоловічим” професіям і автоматизацію.
Так, близько 900 жінок виконують функції охоронців в "АТБ-маркеті", також у мережі перенавчають жінок на водіїв навантажувача. Очікується, що на цих посадах буде 50% водіїв жіночої статі.
У "Auchan Україна" співробітниці опановують професію розділювача риби. Там також прогнозують нестачу кадрів на таку вакансію, як приймальник товарів, де необхідно піднімати вантажі.
У мережах Spar і "Наш край" намагаються залучити жінок, які можуть керувати автівками. Керівниця департаменту розвитку персоналу Volwest Group Ольга Семенюта каже, що не всі чоловіки хочуть їздити по Україні.
Також у компанії запустили мобільний застосунок GeoVizor, який допомагає оцінити потенціал локації для майбутнього магазину. Створення програми частково пов’язане з браком працівників для розвитку франчайзингової мережі.
У Comfy найгостріше питання найму стоїть у напрямі логістики, де багато позицій пов’язані з фізичною працею.
Ми виділили низку функцій на складі, які можуть виконувати жінки, що спростило найм, – каже керівниця відділу рекрутингу та адаптації компанії Юлія Швець.
Читайте також: Індекс самопочуття ритейлу (RWBI) у січні різко знизився через часті тривоги та обстріли
АТБ може частково автоматизувати роботу вантажника, але таке обладнання коштує до 2500 євро за одиницю, тож така заміна буде нешвидкою і недешевою.
Найпопулярніші пости і сторінки
- Новини - Українська Рада Торгових Центрів
- У ТЦ Олді в Житомирі відкриється магазин Sinsay
- Zara повернулась. Як відновлення роботи Inditex сприйняли різні гравці українського ринку
- Українська Рада Торгових Центрів - головна сторінка
- Українці все частіше обирають якісний текстиль місцевих виробників (дослідження)
- У ТРЦ City Center відкрилися нові магазини міжнародних мереж New Balance та Diverse
- Залучають студентів та жінок. Через війну будівельна галузь України потерпає від кадрового голоду
- Компанії Esprit подали заяви про банкрутство
- У Європі з'явиться перший магазин "міської мобільності" - що це
- В "АТБ" прокоментували бронювання працівників від мобілізації