Зміни у торговельно-розважальному секторі України: відкриються не всі

На початку 2022 року понад 20 торгових центрів анонсували своє швидке відкриття: зокрема, сім ТРЦ у Києві, три ТРЦ в Одесі та Одеській області, три — у Хмельницькому та Хмельницькій області, а також по одному у Харкові, Івано-Франківську, Львові, Тернополі , Рівне, Ужгороді та Житомирі. До середини 2022 року відомо про відкриття трьох торгових центрів: Pannonia (стара назва – Atrium) в Ужгороді, Майдан у Червонограді Львівської області та Fabrik у Львові. Ті ТРЦ, які готові до відкриття переносять дату запуску. Наприклад, відкриття ТРЦ Happy Mall у Рівному, яке спочатку було заплановане на квітень поточного року, було перенесено на невизначений термін.

Відстрочка запуску торгових центрів має логічне пояснення, оскільки масштабний інвестиційний проект під час війни стримує спонсорів та забудовників з огляду на гіркий досвід інших великих об’єктів: ТРЦ Retroville у Києві, Nikolsky у Харкові, ПортCity у Маріуполі, Fabrika у Херсоні тощо.

«Безумовно, навіть за умов воєнних дій на тих територіях, де немає гарячої фази та ризику для життя відвідувачів та співробітників, необхідно відкривати ТРЦ — особливо це стосується західних регіонів нашої країни. Тому є безліч причин як суто економічного, так і соціального характеру», — коментує директор консалтингової компанії UTG Євгенія Локтіонова.

Експерт додає, що ТРЦ були побудовані та запущені в експлуатацію, щоб працювати та приносити прибуток.У разі простою девелопер так чи інакше несе витрати на утримання об’єкта, не кажучи вже про необхідність погашення відсотків за кредитами, якщо були використані позикові кошти. Незважаючи на те, що у війну це не завжди потрібно, так чи інакше борги віддавати доведеться. Крім того, керуюча компанія зобов’язана перед своїми орендарями створити умови для ведення бізнесу рітейлерам, яким також необхідно шукати способи виживання в форс-мажорних обставинах.

Якщо говорити про соціальне значення відкриття ТРЦ під час війни, це насамперед можливість надати робочі місця та заробіток рітейлерам та їхнім співробітникам. Крім цього, людям, як і раніше, необхідно здійснювати покупки як продуктів першої необхідності, так і інших товарів. Ризиками запуску ТРЦ у сьогоднішніх умовах є насамперед можливість ракетних ударів та руйнувань через військові дії та роботи практично з мінімальними доходами. Мінімальні орендні доходи обумовлені тим, що практично всі ТРЦ, окрім хіба що тих, що перебувають у західній частині країни, через міграцію населення недорахувалися більшу частину своїх відвідувачів.

Читайте також: Яка кількість ТЦ працює в Україні

До того ж, Українська рада торгових центрів повідомляє, що за чотири місяці війни втрати ТЦ України становлять майже $10 млрд. Загальні непрямі втрати оцінюються в $9,5 млрд, з яких втрата контролю – $0,42 млрд, втрати капіталізації – $7,4 млрд. , недоотриманий прибуток відкритих ТЦ – $0,361 млрд.Також недоотриманий прибуток ТЦ, який мав відкритися в 2022 році, становив $0,05 млрд, капіталізація ТЦ, яка мала відкритися в 2022 — $1,22 млрд.

Як показує нинішня ситуація у торговельно-розважальному секторі України, очевидно, що найближчим часом запусків нових ТРЦ не слід очікувати у Східному та Північно-Східному регіонах країни через активність бойових дій. Так, прес-служба харківського ТРЦ Planeta Mall, відкриття якого було заплановано на весну 2022 року, у коментарі щодо подальшого планування діяльності повідомила прямо: «Немає що-небудь планувати, якщо щодня місто під обстрілами та загрозою ракетних атак. Відкриття ТРЦ відкладено на невизначений час».

Київський ТРЦ Ocean Mall, який свого часу Віталій Бойко, СЕО компанії NAI Ukraine, назвав «entry project українського ринку для багатьох брендів» 21 лютого 2022 готувався оголосити дату відкриття. Проте, до кінця червня від представників торговельного комплексу так і немає жодних новин. Проте деякі з представників торговельно-розважального комплексу України все ж таки наважуються працювати навіть після руйнувань: так, київський ТРЦ Retroville, який зазнав ракетного удару в березні, відновив роботу. Після відновлення фасаду та ремонтних робіт, 15 червня третина ТРЦ знову запрацювала. Повністю відкрити торговельний центр планується вже у серпні.

Отже, актуальна ситуація торговельно-розважальної нерухомості України та розвиток у цьому секторі співвідноситься з картою бойових дій: там, де ведуться найактивніші бойові дії, розвиток ТРЦ тимчасово припинено.

Джерело