Правила роботи ТРЦ під час війни: рекомендації ДСНС України

Ракетний обстріл кременчуцького ТЦ «Амстор» змусив ДСНС та власників торговельно-розважальних центрів переглянути правила роботи у воєнний час.

«КП в Україні» поговорила із заступником начальника управління заходів цивільного захисту ДСНС Олегом Стоволосом про те, що слід було б змінити в роботі українських ТРЦ, щоб зробити їх безпечнішою в сучасних реаліях.

Після трагедії у Кременчуці вже змінили правила роботи деякі столичні торгові центри. Вони закриватимуться на час повітряної тривоги, повідомляючи про це по внутрішньому радіо, і пропонуватимуть відвідувачам пройти до найближчого укриття. Деякі з них мають власні притулки.

Змусити ТРЦ працювати за правилами складно

«Прийняти рішення щодо функціонування ТЦ може військова чи місцева адміністрація. Заборони до роботи ТЦ, якщо вони немає укриттів, немає у законодавстві. Ми розробили низку рекомендацій, як ми бачимо функціонування таких об’єктів, і передали їхній військовій адміністрації КМДА», — пояснює Олег Стоволос.

Поки що документи ще на розгляді. Після затвердження їх відправлять керівникам торгових центрів, а вони вже ухвалюватимуть рішення про те, як далі їм функціонувати.

«Законодавчо призупинити діяльність ТЦ, які не мають укриттів, ДСНС немає повноважень. А забезпечити будівлю укриттями — відповідальність балансоутримувача», — розповідає заступник начальника управління заходів цивільного захисту ДСНС.

Що пропонується змінити?

Фахівці ДСНС проаналізували небезпечні ситуації (обстріли, пожежі тощо), що вже виникали в ТРЦ, і дійшли висновку, що варто дотримуватися принципу «запускати стільки відвідувачів, скільки є можливість забезпечити безпеку».

«Тому ми вважаємо, що експлуатацію торгових центрів, у яких відсутні будь-які укриття, варто заборонити. У приміщенні відвідувачам немає можливості забезпечити безпеку, а виганяти їх на вулицю — не найкраща ідея», — упевнений спікер.

Що стосується інших об’єктів, де є найпростіші укриття або паркінги, то допускати в торгові центри лише таку кількість людей, які можна розмістити в цих укриттях.

При цьому на входах хтось має контролювати приблизну кількість: якщо можуть укрити 500 осіб, то щоб у ТЦ і було не більше ніж 500 осіб.

«Важливо, щоб у систему оповіщення інтегрували повідомлення про тривогу. Також має звучати інформація, куди йти в укриття. А у будівлі мають бути розміщені покажчики», — каже Стоволос.

Згідно з рекомендаціями ДСНС, персонал ТРЦ повинен допомагати відвідувачам евакуюватися. А вся діяльність на території ТРЦ має припинятися, щоби не провокувати покупців затриматися.

«Але знов-таки, прямої норми на зупинення діяльності магазинів та штрафи за невиконання цих норм немає. Механізму покарання ТРЦ, який не переймається безпекою відвідувача, поки що теж немає», — каже експерт.

Раніше прес-офіцер Державної служби України з надзвичайних ситуацій Олександр Хорунжий пояснив, як мають працювати ТРЦ в Україні під час повітряної тривоги.