Майже неможливо знайти: яких складів не вистачає ритейлерам в Україні

Головними орендарями складів в Україні під час повномасштабної війни залишаються ритейл, фармацевтичні компанії, оператори авторинку, а також 3PL, які спеціалізуються на логістиці та зберіганні швидкопсувної продукції.

Через це знайти підходящий вакантний склад у 2024 році було не так просто, адже вільних об’єктів не більше 2% при мінімально необхідних 5-7%, розповідають експерти ринку виданню Delo.ua.

Найбільш затребуваними були професійні високотехнологічні складські приміщення, адже в Україні більшість складів залишилася у спадок ще з радянських часів.

За даними консалтингової компанії Colliers Ukraine, загальна пропозиція професійної складської нерухомості А та В класу в нашій країні становить близько 3 млн кв. м. Порівняно з сусідніми європейськими країнами, ринок складської нерухомості має простір для зростання.

Протягом 2024 року було зафіксоване помітне зростання попиту на склади: річне валове поглинання склало близько 167 тис. кв. м, що лише на 3% менше ніж в довоєнному 2021 році.

На думку аналітиків CBRE, високий попит зумовлений потребами у крупних складських площах, і може стимулювати зростання валового поглинання в 2025 році.

Аналітики NAI Ukraine відзначили особливо гострий попит спостерігається на холодні склади. Склади класу А здебільшого орендують великі логістичні, виробничі компанії та ритейлери. На приміщеннях класу В та С більше сфокусовані малий та середній бізнес.

nai ukraine sklady 1 | 1

Більша частина складських комплексів (А+) будується під власні потреби компаній, тож на спекулятивний ринок виходить невелика їх частина. Якщо пощастить знайти такий об'єкт, угоди про оренду укладаються на перших стадіях його будівництва.

При цьому холодних приміщень у загальній пропозиції усього 5%, хоча на них існує величезний попит.

І лише половина з них має холодильні камери (+1…+8°C) для фруктів, овочів, молочних продуктів, чверть — морозильні камери (-18…-24°C) для м'яса, риби, заморожених продуктів.

Також важливим фактором вибору складів є їхнє розташування, наявність прямого виходу на магістралі національного та міжнародного значення. Наявність виробничих приміщень і холодних складів завжди є суттєвою перевагою.

Більша частина компаній вимушені будувати складські комплекси під власні потреби, оскільки існує суттєвий дефіцит достатньої площі.

nai ukraine sklady 2 | 2

Перспективи ринку

Зважаючи на усі обставини, український ринок складської нерухомості є високоперспективним і високодохідним. Будувати нові комплекси вигідно навіть в умовах повномасштабної війни, адже з сучасними технологіями час будівництва скоротився до 1,5-2 років. 

Втім, іноземні інвестори все ще не ризикують заходити в Україну, хоча й ретельно вивчають наш ринок, розповів експерт у галузі складської логістики, CEO компанії DP Development & Property Дмитро Пасенков.

Читайте також: Як відрізняється продуктовий кошик українців онлайн та у фізичному магазині (аналітика VARUS)

Відтак, українські оператори почали самостійно розбудовувати складські комплекси, однак темпи будівництва залишаються невисокими через нестачу робочих і будівельних матеріалів, що пов’язано з наслідками війни та дефіцитом робочої сили. 

Це, у свою чергу, призводить до зростання орендних ставок: вже у 2024 році вони зросли на 20-25%.