Максим Гаврюшин про стан ринку під час та після карантину

Втрати ТРЦ під час карантину

За нашими оцінками, українські ТРЦ за 2 місяці карантину втратили близько 7 млрд гривень орендних надходжень. Орендарі українських ТРЦ втратили за 2 місяці понад 50 млрд. гривень товарообігу. Постраждали також усі обслуговуючі компанії.
Ті орендарі, які працювали під час карантину (продуктові магазини, засоби зв'язку), втратили в оборотах від 15% (супермаркети) до 50 і більше відсотків (засоби зв'язку, зоотовари, побутова хімія тощо)

 

Прогнози

Я щільно спілкуюсь із колегами з національних рад ТЦ у Європі, зокрема Польщі, Німеччини, з Європейською Радою ТЦ. Там, де торгові центри вже запрацювали, трафік упав на 25-50% після відкриття залежно від розміру та типу ТЦ. Найменше падіння трафіку простежується у більш стійких ТЦ та невеликих ТЦ біля будинку. Такі ж прогнози я давав ще на початку карантину для України.
Думаю, що наші ТЦ після відкриття впадуть у трафік на 30-50%. Але є й добрі новини. Даних щодо виторгів ще немає, але, судячи з перших днів роботи об'єктів у країнах, де вони вже відкрилися, спостерігається досить високий середній чек і хороша конверсія. Дається взнаки довге перебування в ізоляції.
Я думаю, весь рік ми будемо повільно відновлюватися і вийдемо на докризові показники навесні наступного року.

 

Скільки орендарів пішло

Поки що немає масового відтоку орендарів. Є поодинокі випадки. У період, коли торговий центр закритий, а оренду тобі не нараховують, нелогічно розривати договір оренди і кидати магазин, в який вкладені великі гроші, тому що ніяких витрат бізнес не несе. Після початку роботи, коли багато хто зіткнеться з необхідністю платити в повному обсязі оренду та зарплату, багато торгових підприємств можуть закритися. Для слабких ТЦ це буде непростий рік у плані вакантності та рівня орендних ставок. Частка вільних площ у таких ТЦ може зрости до 10-20%, у той же час успішні ТЦ залишатимуться заповненими.

 

Чи зможуть всі відкритись

Так, переважна більшість орендарів готова до відкриття 11 травня. Нашими ТЦ близько 90% орендарів готові до відкриття 11 травня. Торгові центри також готові відкриватись, технічно всі були готові ще до введення карантину у березні. Бізнес швидко реагує на зміни.
Усі об'єкти, в яких я цікавився про готовність відкриття, заявляють про дотримання всіх заходів щодо протидії розповсюдженню інфекції. УРТЦ підготував також Комплекс профілактичних заходів протидії COVID-19, рекомендації, які ми вважаємо, необхідно дотримуватися в працюючому ТРЦ на період складної епідеміологічної ситуації. Ці рекомендації є у ​​нас на сайті ucsc.org.ua, ми їх розіслали всім членам нашої асоціації. Розробляючи цей документ, ми врахували досвід країн, де ТЦ працюють уже давно – Гонконг, Китай, Корея, а також рекомендації країн ЄС.

 

Київ

Обмеження з роботи торгових центрів вже знято у країнах, де епідеміологічна ситуація складніша, ніж в Україні. Наприклад, у Польщі, Німеччині, Австрії, Франції, Бельгії та інших торгові центри вже розпочали свою роботу або почнуть 11 травня поряд з окремими магазинами. Незважаючи на це і постанова Кабміну про зняття обмежень з торгівельної нерухомості 11 травня, розпорядження Виконкому Київської Ради від 04.05.2020 р. не знімає обмежень з роботи магазинів та торговельних центрів, але дозволяє працювати продовольчі ринки та господарські магазини.
У такому рішенні ми бачимо дискримінацію торгової нерухомості та непродуктового рітейлу, які сьогодні продовжують залишатися серед найбільш постраждалих від карантину галузей. Будівельні гіпермаркети та базари не є безпечнішими з погляду поширення інфекції. Заявлена ​​максимальна щільність перебування людей 1 особа на 10 м2 у дозволених об'єктах, для торгового центру не є критичним.
Навіть у години пік у найуспішніших столичних ТРЦ щільність відвідувачів становить 1 людина на 15м2 загальної площі, а після відкриття ТЦ, як бачимо з досвіду Європи, трафік падає на 50%, тобто щільність перебування буде на рівні 1 чол на 30 кв. м. Продовження дії обмежень у Києві спричинить ще більше банкрутств, неплатежів, судових процесів.

Facebook
Telegram
Instagram
LinkedIn