Обмеження на пластик: скільки українці платитимуть за використання одноразових пакетів

З 10 грудня в Україні почали діяти обмеження щодо використання поліетиленових пакетів у магазинах та кафе.

Про це йдеться у законі про обмеження обігу пластикових пакетів на території України.

Обмеження, що набрали чинності з 10 грудня, є лише першим етапом, передбаченим законом. З цієї дати у всіх магазинах, ринках, кафе та ресторанах заборонено використовувати пакети з товщиною стінок понад 50 мікрометрів. Саме у них покупці зазвичай складають придбані товари.

Придбати такі пакети можна лише для особистих цілей за встановленими урядом цінами.

У той же час, закон дозволяє використовувати біорозкладні або екологічні пакети. Вони виготовляються з картопляного або кукурудзяного крохмалю, завдяки чому згодом розкладаються на елементи природного походження.

Проблема в тому, що з цінами уряд досі не визначився. Незважаючи на те, що в Мінекономіки напрацювали відповідну ухвалу, її зняли з розгляду 17 листопада і досі не ухвалили.

У міністерстві пропонують такі мінімальні ціни для пакетів понад 50 мкм: від 2 до 3 грн в залежності від наявності ручок і бічних складок.

На даний момент у таких мережах як Екомаркет, Сільпо, Новус, Мегамаркет, Варус та АТБ вартість одноразових пластикових пакетів складає від 1 до 20 копійок.

Другий етап закону розпочнеться за три місяці – з 10 березня 2022 року. Якщо досі магазини можуть використовувати в торгівлі тонкі (товщиною стінок 15-50 мікрометрів) пакети, то з цієї дати це також буде заборонено.

Крім того, з доступу зникнуть оксорозкладні (які містять добавки, завдяки яким швидше розпадаються на мікропластик) і надтонкі пластикові пакети.

За порушення передбачено штрафи. Заборонені пакети підлягатимуть утилізації. Якщо з 10 грудня Держпродслужба зафіксує у торгових закладах безкоштовне розповсюдження пластикових пакетів, то штраф становитиме від 1,7 тис. грн. до 3,4 тис. грн., а при повторному порушенні – до 8,5 тис. грн.

Після 10 березня 2022 року розмір штрафу за платне та безкоштовне розповсюдження тонких, надтонких або оксорозкладних пластикових пакетів становитиме від 8,5 тис. грн до 17 тис. грн, при повторному порушенні – від 17 тис. грн до 34 тис. грн.

Джерело