Що чекає на ринок торговельної нерухомості Києва та області у 2022 році

У Києві будують та відкривають нові торгові центри, пропозиція зростає. Що чекає на ринок торговельної нерухомості столиці в наступному році?

Пандемія ще впливатиме на ринок

Пандемія провокує зміну настроїв покупок і спонукає операторів відкривати нові формати, щоб дотримуватися цих змін. Це впливатиме на ринок і у 2022 році.

«Пандемія змусила звернути увагу на дотримання санітарних норм, дистанції. ТРЦ за цей період взяли курс на велику соціальну відповідальність та відповідність потребам покупця. Наприклад, торгові центри проектують чи виділяють великі зони на соціальні простори, і замість масштабних святкувань дедалі частіше перераховують кошти на підтримку соціальних проектів. Також окрема характерна для України тенденція – зміст великої частини entertainment, акцент на розваги саме у складі ТРЦ. Ці тренди розвиватимуться й надалі», — упевнений Ігор Заболоцький, провідний експерт Colliers Ukraine у ​​сегменті торговельної нерухомості.

Парк розваг Galaxy у ТРЦ Lavina Mall

За його словами, у столиці на тлі збільшення пропозиції та насиченості зростатиме конкуренція між торговими центрами. Найскладніше буде проектам, які не мають можливості вмістити мінімальний набір необхідних функцій та fashion-орендарів, але при цьому занадто великі, щоб бути просто районними ТРЦ, які обслуговують щоденні потреби відвідувачів.

«З огляду на зростання конкуренції з боку нової пропозиції, існуючі ТРЦ проводять реконцепцію чи редевелопмент своїх об’єктів. Процес активно розпочався у 2016 році. За цей період реконцепції та реконструкції зазнали близько 319 000 кв. м», – зазначає експерт.

Костянтин Олійник, керівник департаменту стратегічного консалтингу компанії UTG спрогнозував основні тенденції 2022 року:

  1. Поступове зниження рівня споживчих настроїв у динаміці (перенасичення товарами) – висока ймовірність скорочення обсягів споживання у перспективі.
  2. Зростання насиченості та концентрації торгових площ у багатьох регіонах України, насичення ринку, поступове зниження середньодобової відвідуваності, зростання середньоринкової вакантності, складності залучення орендарів, зниження ставок оренди – еволюція торгових форматів та зростання значення концепції.
  3. Вимушена модернізація/редевелопмент/реконцепція – девелопери вже розпочали комплексну модернізацію торгових центрів або запланували масштабні роботи.
Що буде з орендними ставками

За прогнозами Ігоря Заболоцького, якщо режим нашого життя наступного року буде аналогічним до поточного, то частка вакцинованого населення зростатиме. У зв’язку з цим більший відсоток людей відвідуватиме ТРЦ у вільному режимі і можна розраховувати на повноцінну роботу ТРЦ як наслідок зростання орендних ставок.

Середні орендні ставки, грн/кв.м/міс (дані UTG)

Якщо процеси боротьби з пандемією не дадуть певного результату, а закриття продовжуватимуться і посилюватимуться, то відновлення основних індикаторів ринку сповільниться.

Попит і пропозиція

Ринок розвиватиметься, тож попит буде збалансований.

За словами Костянтина Олійника, у 2022 році очікується активний розвиток на українському ринку універмагів із сусідніх держав: Польщі (LPP, що торгує брендами Sinsay, CROPP, House, MOHITO, Reserved) та Туреччини (DeFacto, LC Waikiki, FLO, KOTON), а також скорочення кількості національних торгових операторів.

Серед проектів на стадії активної реалізації, які будуть завершені найближчими роками, слід виділити:

  • ТРЦ Ocean Mall;
  • ТРЦ Lukianivka Mall;
  • БФК White Lines;
  • ТРК «Апрель 2».

«Вихід нових об’єктів на ринок торговельної нерухомості однозначно вплине на всі ТЦ/ТРЦ в опорних зонах та перерозподіл потоків відвідувачів. Ймовірно, за відсутності нових карантинних обмежень та глобальних потрясінь трафік стабілізується на рівні докарантинних показників та помірно перерозподілятиметься. Попит з боку ритейлерів завжди формується на якісні об’єкти із сильним пулом орендарів та більшою зоною охоплення», — пояснює тенденції ринку Ігор Заболоцький.

За останні кілька років найяскравіший вихід – це IKEA у 2021 році. Також вийшли Carter’s, KIKO Milano, Off White, Bork, Bimba Y Lola, Love Stories та повернувся MEXX.

Відкриття IKEA в ТРЦ Blockbuster Mall

Протягом 2020 року на ринок вийшли: FLO, b.young, Vans, 4F, Athlete’s Foot, Ochnik, Body Shop, Miss Sixty (повернення), Intimissimi Uomo (відкрився окремий магазин).

«Це (за винятком IKEA) невеликі зміни. Ми маємо розуміти, що пандемія сталася не лише в Україні, вона скоригувала плани розвитку глобальних компаній. Україна ж не так часто посідає перші позиції у стратегіях розвитку брендів. На що дивляться бренди, окрім потенційних споживачів? На умови місцевого кредитування, а головне, умови виведення інвестицій. Останнє питання залишається гострим, на жаль. Але наявність сучасних ТРЦ і досить високий рівень оборотів найбільших міжнародних ритейлерів, які вже працюють в Україні, – вагомі докази, щоб нові бренди фіксували і на нас свою увагу», — каже експерт.

Загалом експерти прогнозують позитивні зміни на ринку торговельної нерухомості. Серйозних негативних факторів, які можуть вплинути на ринок, не передбачається.

Джерело