Стрибок інфляції у лютому 2025-го: в НБУ пояснили причини
У лютому 2025 року інфляція в Україні зросла до 13,4% у річному вимірі.
Про це повідомляє НБУ.
Водночас базова інфляція зросла до 12,0% у річному вимірі і перевищила прогноз НБУ. Подорожчання оброблених продовольчих товарів прискорилося до 16,7% рік до року.
Сирі продукти харчування подорожчали на 13,0%
У лютому зростання цін на сирі продукти в річному вимірі пришвидшилося. Так, швидше дорожчали фрукти, деякі продукти тваринництва, борошно й крупи під впливом триваючих ефектів низьких минулорічних врожаїв. Ціни на свинину, курятину і цукор наближалися до цін країн – торговельних партнерів на тлі стійкого експорту. Водночас подорожчання овочів дещо сповільнилося завдяки розширенню пропозиції за рахунок імпорту, надходженню нового тепличного врожаю та зниженню попиту на окремі позиції.
Базова інфляція зросла до 12,0%
Подорожчання оброблених продовольчих товарів у лютому пришвидшилося до 16,7% р/р. Така динаміка пояснюється, як і раніше, подорожчанням продовольчої сировини, а також збільшенням витрат підприємств на електроенергію, оплату праці й логістику. У результаті високими темпами дорожчали хліб і окремі хлібопродукти, олія, м'ясо та молокопродукти. Через зростання цін на світових ринках дорожчали окремі імпортні товари, зокрема сири, чай, кава й шоколад.
Ціни на непродовольчі товари незначно пришвидшили зростання до 4,4% р/р. Водночас ціни на одяг та взуття залишалися нижчими, ніж торік.
Темпи зростання вартості послуг також незначно пришвидшилися і становили 14,3% р/р. Порівняно з січнем зросла вартість послуг з охорони здоров’я, транспортних послуг, зв’язку, відпочинку та культури. Натомість повільніше дорожчали послуги з особистого догляду, страхові та фінансові послуги.
Адміністративно-регульовані ціни зросли на 18,1%
У лютому вартість підакцизної продукції зростала швидше через подальше підвищення виробничих витрат, а також коригування цін з огляду на посилення заходів боротьби з тіньовою пропозицією та ймовірний вплив очікуваного тестового впровадження Е-акцизу. Тиск з боку виробничих витрат зумовлював зростання цін на фармацевтичну продукцію, медичні товари й обладнання. Водночас мораторій на підвищення тарифів на окремі житлово-комунальні послуги для населення надалі стримував адміністративну інфляцію.
Темпи зростання цін на пальне становили 13,9%
У лютому зростання цін на пальне пришвидшилося порівняно з січнем, передусім унаслідок високих темпів збільшення вартості автогазу. Водночас профіцит пропозиції бензинів, конкуренція на ринку АЗС та оптимізація логістики імпортних постачань стримували подорожчання пального.
НБУ прогнозує, що інфляція зростатиме в найближчі місяці через:
- подальший вплив гірших торішніх урожаїв;
- збільшення виробничих витрат підприємств на енергозабезпечення й оплату праці.
Читайте також: НБУ підвищив облікову ставку до 15,5% для сповільнення інфляції
Однак у другому півріччі вона має повернутися на траєкторію сповільнення завдяки вжитим НБУ заходам з посилення монетарної політики та поступовому вичерпанню впливу тимчасових чинників. Очікується, що інфляція знизиться до однознакового рівня наприкінці року та надалі прямуватиме до цілі 5%.
Найпопулярніші пости і сторінки
- Новини - Українська Рада Торгових Центрів
- У ТЦ Олді в Житомирі відкриється магазин Sinsay
- Zara повернулась. Як відновлення роботи Inditex сприйняли різні гравці українського ринку
- Українська Рада Торгових Центрів
- Українці все частіше обирають якісний текстиль місцевих виробників (дослідження)
- У ТРЦ City Center відкрилися нові магазини міжнародних мереж New Balance та Diverse
- Залучають студентів та жінок. Через війну будівельна галузь України потерпає від кадрового голоду
- Компанії Esprit подали заяви про банкрутство
- У Європі з'явиться перший магазин "міської мобільності" - що це
- В "АТБ" прокоментували бронювання працівників від мобілізації