У московських ТЦ до кінця року можуть стати вакантними до 30% площ

Частка вакантних площ у ТЦ Москви за підсумками року може становити 20-30%, йдеться у дослідженні CMWP.

«За підсумками першого півріччя 2022 року, частка магазинів, що призупинили діяльність в торгових центрах Москви, склала 11,6%. Вільні площі при цьому становлять 11,2% загального обсягу. Наприкінці 2021 року вакансія була на рівні 10%. Базовий прогноз щодо частки вакантних площ становить 20-30%. При цьому важливо відзначити, що якщо ключові іноземні бренди підуть з ТЦ, то вакансія може досягти 30%, якщо ж частина з них продовжить роботу, то показник зафіксується на рівні 18-20%», – йдеться у звіті #MARKETBEAT, який підготували аналітики компанії.

Вони зазначають, що найбільш постраждалими будуть великі торгово-розважальні центри з високою часткою міжнародних операторів, нові об’єкти, введені в експлуатацію в 2020-2022 роках. (частка вільних площ у таких об’єктах може досягти 45%), а також об’єкти з незбалансованою концепцією та історично високою часткою вільних площ.

Експерти також відзначають, що нове будівництво в росії в секторі торговельної нерухомості демонструє антирекорди. За підсумками першого півріччя 2022 року його обсяг у Москві показав зниження на 44% порівняно з індикатором минулого року та становив 37,1 тис. кв. м – найменше значення після аналогічного періоду 2017 року. Тоді сума площ, введених в експлуатацію, становила 15,5 тис. кв. м.

По всій росії аналогічний показник продемонстрував зниження на 75%, порівняно з індикатором минулого року (94 тис. кв.м у першому півріччі 2022 та 374 тис. кв. м у першому півріччі 2021 року). Обсяг нового будівництва в росії в 1 півріччі 2022 року (94 тис. кв. м) оновив антирекорд 2004 року, тоді було введено 72 тис. кв. м.

«Введення в експлуатацію нових ТЦ у росії скорочуватиметься в середньостроковій перспективі. Крім того, податкове навантаження також утримує девелоперів від запуску нових об’єктів, які фактично не генерують прибуток», – прокоментувала ситуацію Тетяна Дивіна, старший директор, заступник керівника департаменту досліджень та аналітики Commonwealth Partnership (CMWP).

Читайте також: H&M почала розривати орендні договори з ТЦ у росії