Через корупційні схеми: Верховна Рада пропонує тимчасово заборонити продаж сигарет у duty-free

У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №9315 про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України для протидії незаконному обігу тютюнових виробів.

Ним пропонується закрити так звану "схему duty-free" у відповідь на рекордний обіг нелегальних тютюнових виробів, повідомляє нардеп Ярослав Железняк.

Проєкт закону зокрема забороняє розміщення і продаж у магазинах безмитної торгівлі (duty-free) тютюнових виробів, що виробляються в Україні, а також продаж в одному чеку більше ніж двох пачок тютюнових виробів на час воєнного стану.

Документ узакнює інвентаризацію залишків сигарет, призначених для розміщення в duty-free.

Чому це важливо?

Ярослав Железняк навів дані, які свідчать про те, що в низці прикордонних пунктів пропуску зареєстровано чеки з купівлею 26-35 пачок сигарет, хоча у ЄС можна провезти лише дві пачки.

У магазинах duty-free "Львів трейдинг" у пункті перетину кордону в Рава-Руській середня кількість тютюнових виробів на один чек становила 35,01 пачки у січні цього року, у пункті Краковці ще більше - 35,48 пачки.

Раніше Тимчасова слідча комісія ВР з незаконного обігу тютюнових виробів викрила цілу незаконну схему з duty-free.

У довоєнному 2021 році в Україні було 48 магазинів безмитної торгівлі, а після початку повномасштабного вторгнення залишилось 15. Хоча велика кількість громадян не може виїхати за кордон, протягом 2022 року було реалізовано 20 млн пачок сигарет, а роком раніше - 27 млн пачок.

Читайте також: AB InBev Efes Україна відновила роботу Миколаївської броварні

Розслідування показало, що у наземних пунктах пропуску купують по 30-35 пачок цигарок в один чек, а на інших лише по 5-7. Також було виявлено, що кількість вироблених і продани сигарет duty-free відрізняється на сотні тисяч пачок.

На думку голови фінкомітету Верховної Ради Данила Гетманцева, втрати надходжень від трьох підакцизних товарів до держбюджету сягають мільярда доларів щомісяця.

Ярослав Железняк