Як отримати компенсацію за зруйноване майно бізнесу під час війни: Кабмін ухвалив рішення

Російські літаки бомбять наші міста та селища, а ракети потрапляють не лише в будинки, об’єкти військової інфраструктури, а й склади, де зберігаються харчові продукти чи ТРЦ з одягом та іншими товарами. Що потрібно робити та які документи мати, щоб претендувати на компенсацію втраченого нерухомого майна, товарів та втраченої вигоди?

«20 березня Кабмін ухвалив перший нормативно-правовий документ про визначення збитків від дій РФ (Постанова від 20 березня 2022 р. № 326 «Про затвердження Порядку визначення збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації). Однак зараз немає жодних методик, які саме документи мають бути у постраждалих підприємців», — пояснює керівник практики захисту бізнесу Ангеліна Клімчук.

А що слід зробити вже про всяк випадок? Усі документи на нерухомість мають бути у доступі у уповноважених осіб (витяг про право власності на нерухоме майно, технічний паспорт на приміщення, договір оренди приміщення). Доказами, що підтверджують наявність у вас певного майна на балансі, можуть бути: балансова довідка підприємства, електронні відомості за бухгалтерськими програмами (у більшості випадків — «1С:Підприємство»), інвентаризаційна відомість. Якщо ви орендар, який робив ремонт в орендованому приміщенні, необхідно мати документальні докази таких витрат (наприклад, договори оренди, підряду з виконавцями, докази сплати за будівельні матеріали).

Якщо пошкоджено також товар, який мали продати, то про його наявність можуть підтвердити: договори поставки з контрагентами, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, електронні відомості з бухгалтерських програм (у більшості випадків — «1С:Підприємство»). Документами, що підтверджують наявність збитків та/або неможливістю вести господарську діяльність з причин, зокрема воєнних дій, є документи, що підтверджують форс-мажорні обставини, видані Торгово-промисловою палатою України. Надалі для встановлення розміру завданих збитків та неотриманого прибутку можна провести судову експертизу, зокрема, в рамках кримінального провадження.

Читайте також: Які збитки зазнали ритейлери та власники ТРЦ за місяць активних бойових дій

Що робити за фактичних обставин?

Якщо в приміщенні була пожежа або вона знаходиться в аварійному стані, зверніться до Державної служби з надзвичайних ситуацій. Її представники мають зафіксувати наслідки пожежі/аварійного стану приміщення, скласти акт, копію залишити уповноваженій особі.

Якщо це неможливо, про що свідчить досвід – уповноважена особа може самостійно обстежити та зафіксувати, обов’язково залучаючи свідків (не менше 2-х, також необхідно записати їхні паспортні дані, щоб уникнути неприємностей у майбутньому). Фіналізуйте обстеження актом, додатково увімкніть письмові пояснення свідків. Самостійно зробіть фото/відео стану вашого майна, пошкодженого товару та техніки. Вкажіть дату, час, місце та автора зйомки, а також мету. Зверніться до правоохоронців, надайте всі зібрані докази та подайте заяву про злочин за ст. 438 Кримінального кодексу. Обов’язково візьміть витяг з ЄРДР про підтвердження прийнятої заяви. Залишіть відповідну заявку на офіційному веб-порталі https://damaged.in.ua/.

Наразі важливо сконцентрувати увагу не лише на нерухомому майні, зокрема бізнесі, а й порушенні його прав на провадження нормальної господарської діяльності. Йдеться про неможливість реалізації товару через його псування, що призводить не лише до необхідності покриття збитків на закупівлю сировини чи товару, а й упущену вигоду, тобто недоотриманий прибуток від продажу такої продукції. Бо її, у кращому разі, просто утилізують, або її буде знищено російськими снарядами.

Джерело