Рената Якубченієне, ТРЦ Retroville: Зараз для орендарів настав зоряний час для роботи в ТРЦ

Керівник ТРЦ та БЦ Retroville про ризики та складні рішення, які довелося приймати для швидкого відновлення роботи, у тому числі нових домовленостей з орендарями.

В ході RAU Webinar «Нові та незламні: робота ТРЦ в екстремальних умовах» CEO ТРЦ та БЦ Retroville Рената Якубченієне оцінила рівень втрат та суму збитків від ракетного удару, а також повідомила, що одна з головних проблем на шляху відновлення — складність постачання необхідних матеріалів. RAU вибрала ключові тези з її оповідання.

Про відновлення роботи ТРЦ

Після 20 березня (коли в Retroville потрапила російська ракета, прим. ред) ситуація стала досить «цікавою». З одного боку, відразу після вибуху було ухвалено рішення, що ТРЦ обов’язково буде відбудовано. З іншого боку, після дослідження пошкоджень стало ясно, що можна відновити приблизно 75% ТРЦ. Те, що було повністю знищено, як тепер зрозуміло, також можна відбудувати, але пізніше.

Було ретельно проведено спеціальну експертизу офісу, зокрема постраждалих колон, і тепер вони повністю відновлені та безпечні. Було багато нестандартних ситуацій, таких як розмінування ТРЦ, а також перегляд усіх куточків будівлі, щоб не залишилося жодного місця, яке могло б становити загрозу для безпеки відвідувачів.

Загалом за чотири місяці, а саме 15 червня, вдалося відкрити одну частину будівлі ТРЦ. Наступну частину відкрили 22 липня, а ще через тиждень, 29 липня вдалося запустити в роботу вже 75% ТРЦ. Тобто вже працюють і Novus, та решта магазинів, які знаходилися в уцілілій частині комплексу.

Про плани відновлення

Залишилися закритими будівля БЦ, територія спортклубу Sport Life та магазинів Leroy Merlin та Eldorado. Вони зараз знаходяться на стадії активного оновлення, і я думаю, що за умови своєчасного постачання будматеріалів (це зараз теж серйозна проблема) ми зможемо відкрити Leroy Merlin та Eldorado у грудні 2022-го. Решту об’єктів ТРЦ плануємо запустити вже в березні наступного року.

Не можу обіцяти, що також швидко відновить роботу БЦ та Sport Life, оскільки у бізнес-центрі немає вікон та знищено всі внутрішні комунікації, а у спортклубі немає більше басейну. Однак, можливо, ми відкриємо поки що лише частину Sport Life. Наразі йдуть переговори вивчення технічної можливості це зробити.

Про розмір шкоди

Власне тому, що експертизи продовжуються, ми не можемо назвати остаточну суму збитків, завданих росією. Приблизно це близько 20 млн. євро. Крім того, поки що невідома сума, яку потрібно витратити на відновлення, оскільки зараз ми чекаємо на відповідь від постачальників будматеріалів та обладнання.

Також зараз ми ведемо діалог з представниками влади щодо компенсації втрат, але поки що жодних домовленостей не досягнуто. Однак, можу сказати, що моральну підтримку ми відчуваємо.

Про зірковий час орендарів

Я вважаю, що зараз відкриваються великі можливості для всіх орендарів, оскільки отримати такі добрі умови раніше було неможливо. Я навіть назвала б це зоряним часом орендаря, чого не можна сказати про власників ТРЦ.

Якщо порівнювати воєнний час з іншими кризовими періодами, треба сказати, що зараз треба діяти по-іншому. Бо всі старі методи тепер не працюють. На цьому, власне, і побудовано нині роботу з орендарями. Наше завдання зараз — щоб відкрилася максимальна кількість магазинів, тому домовляємося з усіма, пропонуємо пільгові умови тощо. На жаль, деякі компанії, які, на мою думку, могли відкритися, але не стали цього робити, мене здивували. Вони зібрали товар та обладнання, посилаючись на форс-мажор, хоча для цього потрібно мати документ, що підтверджує факт настання обставин непереборної сили. Деякі конфліктні ситуації нам удалося вирішити, але з деякими це не вдалося. На щастя, таких небагато.

Попутно хочу висловити подяку всім орендарям, які швидко зробили ремонт та швидко відкрилися. Це, наприклад, компанія МНС Інвестмент, яка управляє італійськими франшизами Intimissimi, Calzedonia, Tezenis, Falconeri в Україні. Вони відкрилися одними з перших, зробивши гарний ремонт. Також хочу відзначити Алло, Фокстрот та EVA, не кажучи вже про Novus, який оновив концепцію та відкрився з максимально повним асортиментом. Я вважаю, що це найкращий магазин мережі у Києві. Також дякую всім, хто працює в нашому ТРЦ. А з ким не домовилися — отже, нам не по дорозі.

Читайте також: Лілія Камінська, ТРК Поділля City: Допомагаємо з релокацією бізнесу зі сходу України