Ринок торговельної нерухомості росії приваблює інвесторів дедалі менше

Інтерес девелоперів та інвесторів до російського ринку торгової нерухомості продовжує знижуватися.

За підсумками першого півріччя 2022 року у Москві обсяг пропозиції зріс на 38 100 кв. м, що на 41,8% менше, ніж роком раніше, випливає із матеріалів дослідження консалтингової компанії Knight Frank.

Середня площа торгових центрів, що будуються в останні роки, в Москві знизилася до 10 500 кв. м, хоча у середині минулого десятиліття цей показник становив від 36 до 57 тис. кв. м.

Активність девелоперських компаній знизилася цього року до рівня посткризового 2015 року. Аналітики прогнозують введення в експлуатацію 136 600 кв. м торгових площ, що на 57,1% менше, ніж прогнозувалося наприкінці минулого року. Падіння щодо 2021 року становитиме понад 60%.

Девелопери масово переносять терміни відкриття комплексів у росії – тренд зберігається протягом останніх трьох років. Це очікувано відбувається на тлі різкого зростання потенційної вакансії в існуючих об’єктах, конкуренції власників за орендарів, вартості будівництва, що збільшилася, і втрати ключових іноземних ритейл-операторів.

Вакансія у великих торгових центрах продовжує зростати, і прогнозується, що до кінця року можуть опустіти до 20-30% площ. Щодо нових ТЦ, зданих у 2020-2022 роках, на сьогодні рівня вакантності в них перевищує 40% за середнього значення по ринку 11%.

Експерти сходяться на думці, що ініційовані в минулі роки проекти зрештою будуть завершені, але поява нових у поточних умовах є малоймовірною. Трафік у московських торгових центрах також продовжує падати: у липні Mall Index виявився на 5% нижчим від значень 2021 року і на чверть — щодо 2019 року. У Санкт-Петербурзі зниження відвідуваності становило 5% і 19% відповідно.

Читайте також: У російських ТЦ пустує 7,5 млн кв. м площ