Сфера торгівлі в Україні має найоптимістичніші настрої та прогнози серед бізнесів

Національний банк розрахував індекс очікувань ділової активності (ІОДА). У березні показник підвищився до 49,5 із 45,0 у лютому і майже досяг рівноважного рівня.

Зазначається, що це є найвищим значенням із грудня 2021 року. На настроях українського бізнесу позитивно позначилися поліпшення зовнішньої кон’юнктури, логістики, ситуації в енергетиці та підвищення споживчих настроїв.

Найоптимістичніші оцінки результатів та перспектив своєї діяльності дають підприємства торгівлі. Окрім пожвавлення споживчих настроїв, поліпшення ситуації з енергопостачанням, вплинуло і збільшення пропозиції товарів.

Секторальний індекс у березні зріс до 53,6 із 47,0 у лютому, перетнувши нейтральний рівень уперше після листопада 2021 року. Респонденти суттєво поліпшили свої очікування щодо товарообороту та обсягів закупівлі товарів для продажу. Водночас, зважаючи на пом’якшення оцінок стосовно закупівельних цін, вони очікували на незначне зменшення торговельної маржі, - йдеться у прес-релізі НБУ.

Поліпшилась і ситуація з оцінкою респондентів промисловості. Вони, вперше після лютого 2022 року очікували зростання своїх економічних результатів порівняно з попереднім місяцем. Індекс у березні перетнув нейтральний рівень і становив 51,2 порівняно із 47,2 у лютому.

Будівництво і сфера послуг

Підприємці зі сфери будівництва суттєво пом’якшили негативні оцінки своїх економічних результатів. Серед причин - сезонний фактор.

Секторальний ІОДА у березні становив 45,9, а у лютому — 33,5. Респонденти зазначили, що вони очікували зростання обсягів закупівлі послуг підрядників, сировини та матеріалів.

А от у сфері послуг дали найбільш стримані оцінки щодо своїх економічних перспектив, незважаючи на сезонне пожвавлення у галузі.

Секторальний індекс у цій галузі у березні становив 45,7 порівняно з 43,2 у лютому. Респонденти все одно зберегли негативні очікування щодо певних процесів.

Загальна ситуація

В НБУ зазначають, що більшість підприємств, які беруть участь у їх опитуваннях, прогнозують уповільнення темпів зростання закупівельних цін, цін підрядників та цін і тарифів на свою продукцію.

Оцінки щодо зайнятості досі досить стримані, поки підприємці в усіх секторах не чекають на збільшення загальної чисельності своїх працівників. Найменшими песимістами залишаються підприємці у галузі торгівлі.

У відомстві зазначають, що у березневому опитуванні взяли участь 484 підприємства, проводилось воно з 6 до 24 березня 2023 року.

Джерело: Національний банк України

Читайте також: 47% українців намагаються економити: як змінились споживчі настрої за 2022 рік