Як рахують орендні ставки в ТРЦ в умовах війни: дві моделі

Торговельні центри України в умовах воєнного стану, коли сегмент ще не стабілізувався, визначають орендні ставки, орієнтуючись на реальні результати роботи орендарів та їхній товарообіг.

Як розповів в коментарі The Page провідний експерт Colliers Ukraine в сегменті торговельної нерухомості Ігор Заболоцький, відповідно до зменшення чи збільшення цих показників варіюється рівень орендних плат у ТРЦ.

«У сегменті існують дві моделі встановлення орендних ставок. У першому варіанті рівень коригується сторонами раз на місяць, у другому договори укладаються на довший термін, строком 3-4 місяці чи до кінця 2022 року. Сторони домовляються зафіксувати досить низький рівень орендної ставки і надалі, а у разі збільшення товарообігу, орендар здійснюватиме доплату через відсоток від товарообігу. Якщо ми спостерігатимемо загальний тренд падіння товарообігу орендарів, то це матиме вплив і на орендні ставки», — пояснив фахівець.

Така робота з фіксацією умов строком на 1-3 місяці швидше за все продовжиться і в наступному році — до моменту, поки продажі не досягнуть довоєнного рівня у валютних еквівалентах в середньому по ринку.

«Сьогодні нема підстав стверджувати що валютні еквіваленти досягнуть довоєнного рівня, однак ми очікуємо що впродовж 6-12 місяців після припинення активних бойових дій в кращих проєктах це можливо. Загалом у кожному регіоні ситуація різна і на неї впливає насамперед рівень активності покупців і товарообіг орендарів», — зазначив Заболоцький.

Водночас залишається певний відсоток ТРЦ, що не працюють з різних причин. У разі відсутності розуміння щодо подальшої роботи таких проєктів, незалежно від їхнього розташування, поступово ритейлери ухвалюватимуть рішення про релокацію магазинів.

«Цей процес не обов’язково супроводжуватиметься розірванням наявних договорів оренди. Більш вірогідно, що в таких ситуаціях будуть підписані договори про тимчасове припинення роботи. Урешті-решт ритейлери, маючи товарні запаси в зачинених магазинах, спробують використати їх на нових локаціях», — наголосив експерт.

На його переконання, частково це відбувається й зараз, але восени така тенденція, ймовірно, пришвидшиться.

Читайте також: Оператори в українських ТРЦ підіймають ціни через тарифи на опалення