При стабілізації ситуації всі гравці ринку починають добудовувати розпочаті ТРЦ

За минулий рік в Україні було відкрито не так багато торгових центрів, з них два великі – це довгобуди ТРЦ Respublika Park Віталія Хомутинника у Києві та ТРЦ Nikolsky Анатолія Шкрібляка у Харкові. Обидва почали будуватися далекого 2012-го, але з різних причин реалізація проектів зупинялася на кілька років.

ТРЦ Nikolsky

Цього року обіцяють відкрити 18 ТРЦ, у тому числі: сім ТРЦ у Києві, три ТРЦ в Одесі та Одеській області, три у Хмельницькому та Хмельницькій області, а також по одному у Харкові, Івано-Франківську, Тернополі, Ужгороді та Житомирі. На 2021 рік було анонсовано відкриття 17 ТРЦ в Україні, але запрацювали лише три — ТРЦ Respublika Park та Хіт Mall у Києві та Nikolsky у Харкові.

«Потрібно розуміти, що у Києві, як і загалом в Україні, дуже багато об’єктів будувалося не рік і не два. Якщо ми подивимося на цикл будівництва кожного проекту, він становить приблизно 5 років. З урахуванням того, що на кожну світову кризу припадає ще певна дестабілізація в нашій країні, майже кожні 5 років в Україні щось відбувається. І це, безумовно, впливає на терміни виходу нових об’єктів. Тобто у складні часи будівництво припиняється, коли ситуація стабілізується – одночасно всі гравці починають добудовувати свої об’єкти», – прокоментував Ігор Заболоцький, провідний експерт Colliers International.

ТРЦ Respublika Park

За словами експерта, незважаючи на велику кількість об’єктів, введених в експлуатацію протягом останніх кількох років, показник торгової насиченості Києва все ще відстає від європейських країн.

«Якби ТЦ будувалися без зупинки, то вони виходили б на ринок поступово. А якщо порівняти торгову насиченість Києва з європейськими столицями, то й досі показник Києва менший. Навіть з огляду на велику кількість об’єктів, введених в експлуатацію за останні роки», — додав фахівець.

Джерело