Олександр Носаченко, Colliers: що ФДМУ буде робити з конфіскованою часткою Ocean Plaza

Радник голови Фонду держмайна з питань нерухомості та керівний директор компанії Colliers в Україні Олександр Носаченко розповів про приватизацію Ocean Plaza, прогнозований орендний дохід ТРЦ у 2026 році та інше.

Кому належить Ocean Plaza?

За словами спікера, формально, юрособою "Інвестиційний союз "Либідь" володіють швейцарці – Сюзанна й Андреа Рішааль Валлабх та український бізнесмен Василь Хмельницький. Ці підприємства система YouControl також пов’язує з Ротенбергами та компанією їхніх партнерів TPS Group.

У 2012 році компанії Василя Хмельницького та Андрія Іванова продали ТРЦ російській компанії "ТПС Нерухомість", однією з власників якої є донька Аркадія Ротенберга Лілія.

Після анексії Кримського півострову у 2014 продали половину ТРЦ попереднім власникам і другою частиною знов заволоділи двоє громадян Швейцарії.

Що буде з ТРЦ далі?

Очікується, що протягом двох наступних тижнів уряд ухвалить рішення про передачу частки ТРЦ до ФДМУ, йдеться про дві третини Ocean Plaza, які належали росіянам.

Основна мета – зробити все, щоб майно, яке належить державі, принесло максимально можливий дохід. Або шляхом операційної діяльності, або через продаж та залучення цих грошей у бюджет, - каже Олександр Носаченко.

План дій, за словами Носаченка, такий: усі вилучені російські активи фонд планує активно виставляти на приватизацію, а далі продавати за прозорою схемою через платформу «Prozorro.Продажі».

Новим власником активу стане той, хто запропонує найбільшу ставку на аукціоні. Такий алгоритм застосують і до Ocean Plaza.

Спікер також розповідає, що серед усіх конфіскованих активів Ocean Plaza має найвищу вартість. Також він перебуває в тому стані, в якому реалізувати його можна дуже швидко.

Проте перед тим, як вивести цей актив на аукціон, потрібно ретельно підготувати весь процес. Це точно займе не місяць і не два. Моє розуміння, що взагалі весь ТРЦ можна оцінювати від 150 млн. доларів. Тобто та частина, що конфіскується на користь держави і буде виставлена на аукціон, оцінюється від 100 млн. доларів, - каже він.

Як розраховували вартість?

Цифра 150 млн доларів базується на бачення Носаченка, як міжнародного консультанта з нерухомості з великим досвідом роботи.

Для розрахунків використовувалась аналітика і знання про роботу ТРЦ та орендарів в столиці та інші нюанси. Також розрахунки проводились з урахуванням двох різних сценаріїв того, як розвиватимуться події на фронті.

За нашими прогнозами, після стабілізації ситуації в державі, з урахуванням можливих темпів відновлення економіки чистий орендний дохід в Ocean Plaza в 2026 році може становити від 20 млн доларів – за песимістичним сценарієм. Або до 28 млн доларів за базовим реалістично-оптимістичним сценарієм. Для порівняння: ТРЦ у 2021 році генерував орієнтовно 30 млн. доларів.

Коли може відбутися аукціон?

За словами експерта, за оптимістичними прогнозами ТРЦ можна виставити на продаж вже у третьому-четвертому кварталі цього року. Але це можливо лише за умови, що Верховна Рада розблокує велику приватизацію для ФДМУ.

До цього моменту важливо правильно підготувати актив і підвищити його привабливість для покупців, а також:

  • провести юридичний аудит;
  • комерційний аудит;
  • підготувати інвестиційний меморандум.
  • довести цю консолідовану інформацію до потенційних інвесторів.

Всі ці кроки займуть певний час.

Читайте також: Рустем Умєров, ФДМУ: арештовані активи Ocean Plaza виставлять на аукціон якомога швидше

Якщо дивитися суто на економічну частину і конʼюнктуру ринку, то у Ocean Plaza відмінні позиції.ТРЦ розташований у центральній частині Києва, має правильну концепцію і формат. Це все, безперечно, забезпечує стійку конкурентоздатність ТРЦ у майбутніх періодах.Я вважаю, що саме цей торговий центр є одним із небагатьох у Києві, що може по-справжньому зацікавити інвесторів, - резюмував радник ФДМУ.

Єдине, що може потенційно ускладнити продаж, це те, що вхідний квиток на ⅔ активу становить 100 млн доларів. Це значна сума для інвестиції в об’єкт нерухомості в України на сьогоднішній день.

Forbes