У Києві бум будівництва великих ТРЦ

За останні три роки в різних районах Києва відкрилося чотири великі торгові центри — Blockbuster Mall, Respublika Park, Retroville та River Mall. Якщо підсумувати їхні орендні площі — вийде, що на новачків припадає майже стільки ж, скільки було збудовано великих ТРЦ у столиці за попередні 18 років.

На стадії будівництва знаходяться ще два великі центри – Ocean Mall і Lukianivka Mall. Заявлено до будівництва ще чотири проекти Вагіфа Алієва.

ТРЦ River Mall

Чим багата столиця

За даними консалтингової компанії UTG, торгово-розважальні центри можна поділити на такі категорії:

  • “регіональний” – найбільші об’єкти (> 50 000 кв. м), в які цілеспрямовано їздять з усього міста та передмістя. У ньому працюють магазини різних категорій, є зона розваг, фуд-корти та ін.;
  • «окружний» — середні об’єкти (20 000 – 40 000 кв. м), які охоплюють людей із кількох районів міста, де працюють магазини, що торгують різними товарами, є зона розваг та фуд-корти;
  • «Районний» – невеликі об’єкти (5000 – 15 000 кв. М) розташовані всередині житлових масивів з високою щільністю населення, що надають товари повсякденного попиту.

Формат торгового центру визначає його функціональність. У великих регіональних мегамоллах можуть працювати до 500 магазинів. У них їдуть відпочити із родиною та витрачають більше грошей. А в районних ТРЦ роблять постійні цільові покупки, заходять пообідати чи повечеряти.

У столиці працюють 12 великих ТРЦ (окружних та регіональних). Їхня сумарна орендна площа — 964 000 кв. м. Це 59% всього обсягу орендних площ торгових центрів Києва.

Назва ТРЦ Орендна площа, кв. мРік відкриття
Blockbuster Mall152 0002019/2021
Respublika Park135 0002021
Lavina Mall127 0002016
Retroville80 7182020
Ocean Plaza69 9002012
Sky Mall67 0002010
River Mall62 0002019
Dream (Dream Town)50 000/45 0002009/2011
Караван Outlet45 3002003
Gulliver45 2002012
Даринок43 5002002
Проспект41 4002014

Сума площ чотирьох торгових центрів, що відкрилися з 2019 року, — 429 718 кв. м. Це трохи менше половини чи 44,6% від сумарної площі всіх великих ТРЦ. Виходить, що за останні три роки було збудовано сумарно стільки ж великих ТРЦ, скільки за 18 років – з 2002 до 2019 року.

У найближчі два роки можуть бути відкриті ще два великі торгові центри — Ocean Mall (110 000 кв. м) Вагіфа Алієва та Lukianivka Mall (48 000 кв. м) компанії Arricano, які знаходяться на різній стадії будівництва.

ТРЦ Ocean Mall

Алієв заявляв про плани збудувати ще мегамоли Petrovka, Hippodrome, Pobeda та Lesnaya Mall. Але коли їх буде відкрито — невідомо, зараз вони стоять на паузі. Також про плани побудувати великий ТРЦ заявляли у Budhouse Group, мова йшла про проект Hartz, запланований на 2026 рік. Якщо підсумувати орендні площі всіх ТРЦ, що будуються та проектуються, вийде трохи більше 1 млн кв. м.

ТРЦ Hartz
Більше – не завжди краще

Директор UTG Євгенія Локтіонова каже, що Київ уже перенасичений торговими площами з урахуванням нинішньої купівельної спроможності населення. За даними компанії, на перше півріччя 2021 року на тисячу жителів столиці припало приблизно 660 кв. м торгових площ, у Москві – 604 кв. м, у Празі – понад 700 кв. м.

Якщо ж за підрахунку показника врахувати заявлені девелоперами великі торгові центри, він перевищить 1000 кв. м.

“Такий рівень є в столицях ЄС (наприклад, у Варшаві зараз – 925 кв. м), де рівень споживання набагато вищий, ніж у Києві”, – пояснює Максим Гаврюшин, операційний директор Budhouse Group.

ТРЦ Quadrio в Праге

Дефіцит великих ТРЦ є хіба що на Лівому березі.

«Серед районів міста, де можна розглядати реалізацію масштабного проекту, ми виділили б Харківський та Лісовий масиви», — наголошує Ігор Заболоцький, провідний експерт Colliers International.

ТРЦ Lisova Mall

Максим Гаврюшин зазначає, що йде перекіс ринку до мегамол, тоді як Києву потрібні зараз невеликі торгові центри.

Кто лишний?

Євгенія Локтіонова каже, що відкриття нових торгових центрів на тлі умовно постійної чисельності населення міста неминуче призводить до перерозподілу відвідувачів між об’єктами.

«Тому висновок кожного нового ТРЦ битиме за тими, які спочатку збудували з помилками чи вже морально застаріли, без затребуваних якірних операторів та популярних магазинів галереї моди», — додає експерт.

Максим Гаврюшин упевнений, якщо відкриється Petrovka Mall Вагіфа Алієва, на будівництво якого вже є дозвіл, знизиться потік відвідувачів насамперед у Sky Mall та Blockbuster Mall.

ТРЦ Petrovka Mall

«У Sky Mall кількість відвідувачів і так почала падати з початком карантину. ТРЦ розташований у такому місці, що основна частина людей їздила в нього дорогою додому, в гості тощо. А Blockbuster відкрився невдало, з одним Сільпо. Йому знадобиться дуже багато часу, щоби повернути довіру відвідувачів», — перераховує Максим Гаврюшин.

Операційний директор Budhouse Group вважає, що Petrovka Mall виграватиме за рахунок вигіднішого розташування — у самому центрі транспортного хаба.

ТРЦ Retroville

Консалтери зазначають, що відкриття Retroville насамперед вплинуло на Караван Outlet та Dream.

«Однак, на сам Retroville впливає працюючий поряд Lavina Mall. Але у Retroville є потенціал зростання відвідувачів за рахунок житлових будинків, що будуються поруч, і майбутнього метро», — каже топ-менеджер однієї з консалтингових компаній.

ТРЦ Lavina Mall

Що буде з ТРЦ, чия популярність падає чи падатиме? Вони будуть змушені змінюватись. Серед великих ТРЦ поки що кардинальних змін не відбувалося, крім Каравану. Він повністю змінив концепцію на формат Outlet, де працюють стокові магазини брендів.

ТРЦ Караван Outlet

У Dream протягом 2019-2020 років провели реновацію та змінили склад орендарів. Наприклад, у першій черзі замість продуктового магазину Novus відкрили H&M, а на місці LC Wаikiki та Brocard — Сільпо, на третьому поверсі збільшили кількість закладів харчування за рахунок закриття боулінгу тощо. За рахунок проведених змін у Dream розраховували, що за підсумками лише 2020 року кількість відвідувачів збільшиться у першій черзі на 40%, а у другій – на 60%.

H&M в ТРЦ DREAM

Джерело